Zamknij

Polityk w firmie mile widziany. W tych krajach korupcja to codzienność

26.08.2020 12:38
Korupcja i politycy w firmach. Zaskakujące badanie portugalskich naukowców
fot. Shutterstock/Atstock Productions (ilustracyjne)

Polityk jednocześnie zarządza dużą firmą? W niektórych krajach to pożądany widok, o czym przekonują w najnowszym badaniu portugalscy naukowcy.

W krajach, w których praktyki korupcyjne są powszechne, obecność polityka w firmie jest traktowana jako wartość dodana - wynika ze studium przeprowadzonego w 14 krajach świata przez zespół naukowy Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego.  

Naukowcy pod przewodnictwem Omara El Nayala przyjrzeli się praktykom korupcyjnym na świecie. Efekt? Im bardziej skorumpowane państwo, tym lepiej, by w firmą kierował polityk.

Korupcja na porządku dziennym. Zaskakujące wyniki badań

Firmy chętnie zatrudniają w swoich strukturach polityków. Im większa podatność biznesu na korupcję i szukanie wpływów, tym chętniej pracodawcy zatrudniają osoby zaangażowane w politykę – wynika z badania.

Portugalscy obserwatorzy zauważyli także, że im bardziej to państwo kontroluje gospodarkę, tym chętniej przedsiębiorcy wręczają łapówki. Paradoksalnie wolnorynkowy system charakteryzuje się mniejszą podatnością na korupcję. Autorzy studium wskazują, że najbardziej skorumpowane sektory w krajach, które w których władza kontroluje biznes, to energetyka, finanse, telekomunikacja oraz produkcja leków i handel nimi.

W raporcie wskazano, że do państw podatnych na korupcję należą głównie kraje z południa Europy, a w mniejszym stopniu z północnej części Starego Kontynentu. W ankiecie pracodawcy odpowiadali na pytanie o zatrudnianie w firmach polityków. Najwięcej chętnych by zatrudnić osoby u władzy firm było w Hiszpanii i we Włoszech, najmniej – w Danii i w Szwecji.

Omar El Nayal podaje przykłady państw, w których politycy są mile widziani w firmach. Po pierwsze, chodzi o państwa ściśle kontrolujące gospodarkę. Po drugie, to kraje, w których społeczeństwo ma świadomość, iż korupcja to powszechne zjawisko.

RadioZET.pl/PAP