Zamknij

Korpus Wsparcia Seniorów. Na czym polega nowy rządowy program?

23.10.2020 13:46
Korpus Wsparcia Seniorów. Infolinia. Na co zostanie wydane 100 mln zł?
fot. Cryptographer/Shutterstock (ilustracyjne)

Korpus Wsparcia Seniorów, który ma pomóc osobom starszym podczas II fali koronawirusa, będzie kosztował budżet państwa 100 mln zł. W jaki sposób rząd zamierza wydać te pieniądze?

Czerwona strefa od soboty 24 października obowiązuje w całej Polsce - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Rząd poszerzył katalog obostrzeń, które mają powstrzymać gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Wśród nich apel do osób powyżej 70. roku życia, aby nie wychodziły z domu bez bardzo pilnej potrzeby.

Dodatkowym wsparciem dla osób starszych ma być powołany właśnie Korpus Wsparcia Seniorów. O jego szczegółach poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Korpus Wsparcia Seniorów. Co to jest?

Oceniła, że dzięki tej inicjatywie osoby starsze będą bezpieczniejsze. Głównymi założeniami Korpusu, jak tłumaczyła, jest "uruchomienie infolinii dla seniorów, współpraca wojsk obrony terytorialnej i pracowników pomocy społecznej w pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię oraz wsparcie seniorów przez wolontariuszy".

Zobacz także

- Dzisiaj jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, a stosowanie się do restrykcji to wyraz solidarności społecznej. Szczególną troską powinniśmy otoczyć osoby starsze, które są najbardziej zagrożone - podkreśliła Maląg.

Dzwoniąc na numer telefonu 22 505 11 11 osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Zobacz także

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem; zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia, ale w szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy

Marlena Maląg

Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet wypełniając ankietę na stronie wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

Dofinansowania dla gmin

To zadanie realizowane będzie przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami, którzy - mówiła Maląg - zajmują ważne miejsce w założeniach Korpusu. - To oni właśnie dostarczą zakupy seniorom, ale tez pomogą w obowiązkach domowych czy po prostu porozmawiają z osobą starszą - zaznaczyła.

Zobacz także

Z kolei zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. - W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze – przekonywała Marlena Maląg.

Poinformowała również, że gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów. - Na pomoc dla seniorów zabezpieczyliśmy na razie 100 milionów złotych - poinformowała Maląg.

Już wcześniej rząd wprowadził godziny dla seniorów. W godz. 10-12 od poniedziałku do piątku zakupy w marketach, sklepach spożywczych czy drogeriach mogą zrobić tylko osoby powyżej 60. roku życia. 

RadioZET.pl/PAP