Zamknij

Szpitale tymczasowe będą finansowane przez spółki Skarbu Państwa

30.10.2020 08:30
Koronawiurs. Za szpitale tymczasowe zapłacą spółki Skarbu Państwa
fot. PAP/Radek Pietruszka (ilustracyjne)

Mateusz Morawiecki polecił spółkom Skarbu Państwa, aby sfinansowały kolejne sześć szpitali tymczasowych - poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. W piątek ma zostać otwarta pierwsza taka placówka na PGE Narodowym w Warszawie.

Koronawirus i II fala pandemii doprowadziły do gwałtownego wzrostu zakażeń jesienią. W publicznych szpitalach i innych placówkach medycznych zaczyna brakować łóżek i respiratorów - kluczowych dla ratowania pacjentów chorych na COVID-19. Z ponad 22 tys. dostępnych łóżek zajętych w czwartek było ponad 14 tys. Z kolei na 1733 respiratory do pacjentów podłączono aż 1203 takie urządzenia.

Dlatego rząd Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o budowie tymczasowych szpitali. Pierwszy z nich powstał w Warszawie na PGE Narodowym. O kolejnych placówkach mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk na antenie radiowej Jedynki.

Państwowe spółki zapłacą za tymczasowe szpitale

- Sytuacja jest bardzo poważna, z czego nie wszyscy sobie chyba zdają sprawę. Przyrosty dzienne (zakażeń) powodują, że służba zdrowia, która już w tej chwili jest na skraju wytrzymałości, jeżeli nie wprowadzimy nadzwyczajnych rozwiązań, może w ogóle ulec pod ciężarem napływu chorych - mówił Dworczyk w "Sygnałach Dnia" w Programie 1 Polskiego Radia.

Zobacz także

Jak dodał, z tego powodu premier podpisał dzisiaj w nocy sześć decyzji administracyjnych zobowiązujących duże spółki Skarbu Państwa, albo takie, w których SP ma większościowy udział, do budowach kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tys. miejsc dla pacjentów covidowych.

Szef KPRM dopytywany, potwierdził, że szpitale te stanowią dodatkową pulę szpitali tymczasowych, poza szpitalami, które mają być budowane w największym miastach w Polce.

To jest kolejna pula. Za szpitale tymczasowe budowane w województwach odpowiedzialni są wojewodowie - poza tym pierwszym szpitalem (na stadionie PGE Narodowy - przyp. red.), który był pilotażem, z którego powstała instrukcja budowy szpitali tymczasowych, którą każdy wojewoda otrzymał

Michał Dworczyk

Jak dodał, "teraz do wojewodów dołączają jeszcze duże spółki Skarbu Państwa, które też budują szpitale tymczasowe". - Wszystko to jest podyktowane troską o to, by pacjenci covidowi mogli być przyjmowani a ich napływ będzie na pewno wzrastał - powiedział minister.

Zobacz także

Pytany o lokalizację szpitali tymczasowych, które zostaną zbudowane przez spółki Skarbu Państwa, powiedział, że decyzje administracyjne premiera wskazują w większości przypadków na województwa poza Mazowszem, gdzie zostały wskazane konkretne miasta, czyli Płock i Ostrołęka. - W pozostałych przypadkach to są województwa takie jak Małopolska, Śląsk czy Pomorze - odparł szef KPRM.

W czwartek na Stadionie Narodowym został uruchomiony pierwszy szpital tymczasowy; jest to oddział szpitala MSWiA. Dworczyk mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że docelowo będzie on dysponował 1200 łóżkami.

Konferencja premiera 30.10. Czy rząd zamknie cmentarze?

- W pierwszym etapie, który dzisiaj właśnie się kończy, uruchamiany 300 łóżek. Kolejny etap, to będzie za tydzień, dojdziemy do 500 łóżek. I potem w kolejnym etapie łącznie 1200 łóżek - powiedział. Zaznaczył, że na te 12000 łóżek sto to będą łóżka OIOM-owe.

RadioZET.pl/PAP