Zamknij

Resort finansów: nowe zwolnienie z podatku w związku z koronawirusem

05.03.2020 07:34
Koronawirus. Zwonienie z podatku dla dostawców artykułów medycznych
fot. EPA/YURI KOCHETKOV /PAP

Ministerstwo Finansów chce przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Chce zwolnić z podatku od towarów i usług, a także z podatku od darowizn firmy, którzy przekażą Ministerstwu Zdrowia artykuły medyczne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wiceminister finansów Jan Sarnowski w rozmowie z PAP stwierdził, że resort monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jak mówił, ministerstwo skupia się głównie na wspieraniu bieżącej polityki rządu.

- Wszelkie decyzje będą podejmowane, kiedy zobaczymy, jakie dokładnie konsekwencje ma koronawirus i w którą stronę się rozwija, czy liczba zachorowań będzie rosła, czy też będzie utrzymywała się na stabilnym poziomie – mówił Sarnowski.

Zobacz także

Wiceminister pytany o konkretne plany resortu odparł, że Polska przyjrzy się temu, w jaki sposób będą reagowały inne państwa.

 - Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi legislacyjnymi odpowiednikami w innych krajach. Trzeba pamiętać, że duże zmiany podatkowe wymagają zmian legislacyjnych, a to trwa bardzo długo – powiedział wiceminister finansów.

Jak dodał, ministerstwo planuje wprowadzić nowe zwolnienia podatkowe.

Jedną z rzeczy, którą ministerstwo chce zrobić, to zwolnienie z VAT-u i podatku od darowizn rzeczy przekazywanych do Ministerstwa Zdrowia dla rezerw materiałowych, to przede wszystkim maseczki i inne rzeczy potrzebne pilnie w szpitalach, które na dzień dzisiejszy nie są zwolnione z VAT i podatku od darowizn 

– mówił Sarnowski

Koronawirus w Polsce

W środę rano Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Chodzi o mężczyznę, który przebywa dziś w szpitalu w Zielonej Górze. Trafił tam po powrocie z Niemiec. Jak poinformowała na konferencji prasowej dr Dorota Konaszczuk, wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny, mężczyzna zakażony koronawirusem po powrocie z Niemiec miał kontakt z dwoma osobami z rodziny. Zostały one objęte kwarantanną. Wiadomo również, że wrócił do kraju autobusem rejsowym, którym podróżowały osoby z innych części Polski.

Zobacz także

Koronawirus pojawił się w ponad 70 krajach na świecie. Wśród krajów europejskich są to m.in.: Francja, Wielka Brytania, Chorwacja czy Czechy. W Europie najwięcej zachorowań zanotowano we Włoszech, gdzie stwierdzono ponad 2 tys. zakażeń i 79 zgonów. Wirus dotarł także do Ameryki Łacińskiej, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP