Zamknij

Żołnierze dostaną pełne wynagrodzenie za kwarantannę

22.10.2020 11:57
Koronawirus. Żołnierze dostaną pełny żołd za kwarantannę
fot. PAP/Paweł Supernak (ilustracyjne)

Żołnierze zarażeni koronawirusem lub skierowani na kwarantannę mogą liczyć na pełne wynagrodzenie - tak wynika z ustawy, której projekt trafił do Sejmu.

Nowe obostrzenia podczas pandemii koronawirusa w czwartek ma ogłosić premier. Prawdopodobnie cała Polska zostanie objęta strefą czerwoną. Ponadto rząd wdraża strategię budowy szpitali tymczasowych - pierwszy z nich powstaje na PGE Narodowym. W ich powstawaniu pomaga wojsko - również żołnierze przejęli obsługę punktów drive thru do testów na koronawirusa.

Minister obrony Mariusz Błaszczak na Twitterze poinformował, że w Sejmie pojawił się projekt ustawy w sprawie wynagradzania żołnierzy, którzy znaleźli się na kwarantannie lub zakazili się koronawirusem podczas służby.

Pełny żołd za walkę z pandemią

"W najnowszej „ustawie przeciwcovidowej”, która wczoraj została przyjęta przez Komisję Zdrowia znalazły się zapisy, które pozwolą zachować pełne wynagrodzenie żołnierzom, którzy zakazili się koronawirusem lub znaleźli się na kwarantannie w wyniku wykonywania zadań służbowych" - napisał szef MON na swoim profilu na Twitterze.

Sejmowa komisja zdrowia w nocy z środy na czwartek zakończyła prace nad czterema poselskimi projektami dotyczącymi walki z epidemią. Za wiodący uznała projekt PiS. W czwartek Sejm dalej debatuje nad projektem i zapewne go uchwali. Następnie trafi on do Senatu.

Zobacz także

Podczas prac Komisja przyjęła poprawkę Bolesława Piechy (PiS), aby żołnierze, funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także Służby Więziennej delegowani do zadań przy epidemii, mieli prawo do 100 proc. uposażenia w razie kwarantanny lub izolacji.

Już wcześniej projekt przewidywał, że takie prawo zyskają m.in. pracownicy medyczni zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy pracują z chorymi na COVID-19 i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa.

Zobacz także

Komisja przyjęła również poprawkę zgłoszoną przez posłankę Hannę Gill-Piątek (niezrzeszona), która w imieniu ruchu Polska 2050 zaproponowała, aby prawo do pełnego uposażenia na kwarantannie i w czasie izolacji mieli również strażnicy gminni i miejscy włączeni w zadania związane z przeciwdziałaniem epidemii.

W czwartek Błaszczak poinformował też na Twitterze, że żołnierze Wojska Polskiego działają obecnie w 57 punktach wymazowych, gdzie pobierają materiał do badania na obecność koronawirusa. "Do tej pory żołnierze pobrali już 220 tysięcy wymazów. 30 proc. z nich zostało pobranych w punktach drive-thru" - napisał szef MON.

Zobacz także

W czwartek resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób. Z powodu tej choroby zmarło 168 osób. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii.

RadioZET.pl/PAP