Zamknij

Koronawirus. Zawieszono spłatę kredytów we Włoszech

10.03.2020 16:45
Koronawirus. Zawieszono spłatę kredytów we Włoszech
fot. PAP/EPA/MARCO OTTICO

Włoski resort finansów zapowiedział, że spłaty kredytów hipotecznych będą zawieszone w całym kraju do czasu opanowania epidemii koronawirusa. Miejscowy rząd przeznaczy ok. 10 mld euro na przeciwdziałanie skutkom epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawius, który na całym świecie spowodował już śmierć ponad 4 tys. osób, wpływa negatywnie również na gospodarkę. Nie tylko w Chinach, gdzie epidemia spowodowała największe straty, ale również we Włoszech - największym europejskim skupisku wirusa. 

Minister rozwoju gospodarczego Stefano Patuanelli powiedział rzymskiej rozgłośni Radio Capital, że środki o wysokości odpowiadającej ponad 42 mld złotych prawdopodobnie spowodują wzrost deficytu budżetowego do nieco poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w bieżącym roku.

Zobacz także

Koronawirus. Wstrzymano spłaty kredytów

- Rząd najprawdopodobniej zatwierdzi pierwszą transzę środków wartych mniej niż docelowe 10 miliardów euro, a dalsze środki zostaną dodane w drugiej transzy - powiedział Patuanelli.

W poniedziałek źródło w rządzie przekazało agencji Reutera, że ministerstwo finansów rozważa podniesienie deficytu budżetowego w 2020 roku do 2,8 proc. PKB. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że deficyt ma być podniesiony do 2,5 proc. PKB względem poprzednio planowanych 2,2 proc.

Wiceminister finansów Laura Castelli poinformowała w wywiadzie dla Radia Anch'io, że odroczenie spłaty rat kredytów hipotecznych będzie możliwe "w przypadku osób fizycznych i gospodarstw domowych”.

Zobacz także

Stowarzyszenie Banków Włoskich (ABI) podało w poniedziałek, że kredytodawcy zaoferują odroczenie spłaty zadłużenia małym firmom i gospodarstwom domowym zmagającym się z załamaniem gospodarczym wywołanym koronawirusem.

Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił w poniedziałek, że rząd wprowadza zakaz zgromadzeń w całym kraju. Szkoły i uniwersytety będą zamknięte do 3 kwietnia, zawieszone zostały wszystkie imprezy sportowe. Kontrolowany jest napływ osób z zagranicy.

Na włoskim terytorium możliwe jest przemieszczanie się wyłącznie z powodu pracy, zdrowia i innych pilnych potrzeb.

Najnowszy bilans epidemii koronawirusa we Włoszech to 463 zmarłych i ponad 9,1 tysięcy potwierdzonych przypadków zarażeń.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Reuters