Zamknij

Koronawirus. UOKiK: zawieszenie spłaty kredytu nawet na rok

23.03.2020 10:11
Koronawirus. Zawieszenie spłaty kredytu nawet na rok - proponuje UOKiK
fot. radoszki/Shutterstock (ilustracyjne)

Zawieszenie spłaty kredytów konsumenckich i hipotecznych nawet na rok - z taką propozycją wyszedł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w ramach tarczy antykryzysowej. Taki pomysł wywołał poruszenie w branży bankowej oraz regulatorów rynku finansowego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, czyli rządowy pakiet pomocy dla pracowników i przedsiębiorców stratnych z powodu epidemii koronawirusa, ma zapewnić pomoc również dla kredytobiorców. 

Jak podał PAP Biznes, UOKiK zaproponowało rozwiązanie, w ramach którego po złożeniu wniosku przez kredytobiorcę, instytucja finansująca zawieszała umowę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego aż na rok.

Zobacz także

UOKiK: spłatę kredytów zawiesić na rok

Do tej pory, dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy, sektor bankowy zdecydował się na 3-miesięczne zawieszenie spłaty kredytów po wcześniejszym złożeniu wniosku. 

UOKiK proponuje, aby w okresie zawieszenia kredytobiorca nie byłby zobowiązany do wykonywania płatności wynikających z umowy. Co więcej - okres zawieszenia umowy nie byłby traktowany jako okres kredytowania. Zarówno on, jak i wszystkie terminy przewidziane w umowie, uległyby przedłużeniu o zawieszenie wykonywania umowy.

„UOKiK przedstawił wiele propozycji zmian w przepisach w związku z obecną sytuacją i #koronawirus. Propozycje dotyczą również ochrony kredytobiorców i pożyczkobiorców. Dyskutowane są obecnie różne scenariusze, zaś wszystkie rozwiązania mają roboczy charakter” - napisał Urząd na Twitterze.

Zobacz także

Jak dodano, celem zmian zaproponowanych przez UOKiK jest ochrona konsumentów. „To nasz priorytet. Obecnie trwa etap konsultacji - prosimy z rezerwą podchodzić do publikacji prasowych na tym etapie” - podano.

Urząd podkreślił we wpisie, że „finalna propozycja zostanie przedstawiona po wszystkich uzgodnieniach przez rząd”.

Do propozycji UOKiK odniósł się Jacek Jastrzębowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

"Propozycję UOKIK dotyczącą zawieszenia spłaty rat kredytów traktujemy jako roboczą i wyjściową, która powinna być i jest obecnie przedmiotem opiniowania przez inne instytucje, w tym KNF" - napisał na Twitterze Jastrzębowski.

Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej KNF, podkreślił, że Komisja "traktuje propozycję UOKiK zawieszenia spłaty rat kredytów jako roboczą i wyjściową". 

Zobacz także

Tarcza antykryzysowa

Rządowy pakiet pomocy opiera się na pięciu filarach.

Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej.

Konkretne rozwiązania z "tarczy antykryzysowej" zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.

Projekt ustawy o wprowadzeniu tarczy antykryzysowej, którą opracował m.in. resort rozwoju, trafiła przed weekendem na biurko prezydenta. W poniedziałek założenia pakietu pomocowego będą konsultowane z opozycją podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP Biznes