Zamknij

Koronawirus. Zasiłki dla rolników w wysokości 15 zł dziennie

20.03.2020 13:17
Koronawirus. Zasiłki dla rolników w wysokości 15 zł dziennie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Zgodnie z rozporządzeniem resortu rolnictwa i rozwoju wsi, zarażeni koronawirusem rolnicy mogą liczyć na zasiłek w wysokości... 15 zł dziennie. Mogą go pobierać tylko przez dwa tygodnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, z powodu którego zmarło w Polsce 6 osób (stan na popołudnie 20 marca), dotyka coraz więcej gałęzi gospodarki. Epidemia dotyka również sektor rolnictwa.

Na wypadek wzrostu zachorowań Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia, które reguluje pomoc dla rolników w sytuacji zakażenia koronawirusem.

Zobacz także

Jakie zasiłki dla rolników?

Jak podała "Rzeczpospolita", projekt nowego prawa opublikowano 18 marca. To znowelizowane rozporządzenie o w sprawie określenia jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego z powodu epidemii koronawirusa.

Na jaki zasiłek mogą liczyć rolnicy zarażeni koronawirusem?

Dokładnie 210 zł na osobę. Jest on wypłacany tylko na okres dwóch tygodni, co oznacza, że na jeden dzień rolnik z koronawirusem otrzyma 15 zł. 

W skali kraju na mechanizm pomocy przeznaczono sumę 153,72 mln zł. Z szacunków resortu rolnictwa wynika, że jeśli zarazi się każdy z 1,2 mln ubezpieczonych rolników, to budżet świadczeń wyniesie 256 mln zł.

Zobacz także

Pieniądze na zasiłki dla chorych rolników pochodzą z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Jednocześnie ma wzrosnąć wysokość składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie do 48 zł miesięcznie - podała "Rzeczpospolita".

Zasiłek z powodu koronawirusa ma być wypłacany rolnikom znacznie szybciej, niż podobne świadczenia chorobowe, gdzie musi upłynąć termin 30 dni niezdolności do pracy. 

Jak dodał dziennik, rząd Mateusza Morawieckiego w ramach tzw. tarczy antykryzysowej nie ogłosił dla rolników wsparcia przy spłacaniu opłat kredytowych i leasingowych ani odciążenia przy opłacaniu składek ZUS za pracowników.

Tak niskie zasiłki dla rolników spowodowały sprzeciw środowiska. "Wielu rolników niezdolnych do pracy w wyniku zarażenia koronawirusem będzie musiało skorzystać z pracy najemnej" - alarmowała Wielkopolska Izba Rolnicza.

Dla porównania dodano, że stawki pracowników najemnych w rolnictwie wahają się w okolicach 50 zł netto, ale za godzinę.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita