Zamknij

Pracownik otrzyma zasiłek w razie koronawirusa. Jest decyzja Sejmu

03.03.2020 08:47
Koronawirus. Zasiłek opiekuńczy i chorobowy
fot. Shutterstock/Pcess609 (ilustracyjne)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci zasiłek chorobowy i opiekuńczy w razie stwierdzenia koronawirusa u pracownika lub jego dziecka. Sejm zdecydował też o dodatkowych świadczeniach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

ZUS informuje, że wypłata wynagrodzenia chorobowego musi być poprzedzona decyzją o kwarantannie.

- Decyzja inspektora sanitarnego o poddaniu kwarantannie będzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jeśli decyzja inspektora dotyczy dziecka, to rodzic może wystąpić o zasiłek opiekuńczy.

Zobacz także

Państwowy inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie osoby przebywającej na terytorium Polski, jeśli jest ona podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną lub miała styczność z innymi zakażonymi.

KORONAWIRUS

Pierwsze objawy COVID-19 początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

- Osoba, która otrzyma decyzję inspektora sanitarnego, powinna dostarczyć pracodawcy tę decyzję. Dokument ten będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby - wyjaśnia rzecznik ZUS dla PAP.

Tymczasem Sejm przyjął ustawę, która reguluje warunki pracy i wypłaty świadczeń w razie stwierdzenia lub podejrzenia koronawirusa. Art.3 ustawy daje pracodawcy możliwość zlecenia pracownikowi pracy zdalnej.

Ponadto wprowadzono regulacje zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Zasiłek będzie przysługiwał za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

W nowych przepisach zaproponowano, by okres pobierania tego zasiłku opiekuńczego nie był wliczany do okresu zasiłkowego.

Zobacz także

Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla każdego 1000 uprawnionych przez okres 14 dni to koszt rzędu 1.136.000 zł.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano ponad 87 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym blisko 3 tys. zgonów.

Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce odradza podróże m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP