Zamknij

Żabka robi zapasy w związku z koronawirusem. Jest stanowisko sieci

13.03.2020 08:51
Koronawirus. Żabka. Jak będą funkcjonowały sklepy
fot. East News/Stanislaw Bielski/REPORTER

- Na bieżąco realizujemy zwiększone dostawy do franczyzobiorców – informuje sieć Żabka. W sklepach wdrożono specjalne środki bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sieci handlowe walczą z epidemia koronawirusa. Przy zwiększonym popycie na produkty i tłumach w sklepach niezbędne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, wprowadzenie dodatkowych środków sanitarnych i zadbanie o ciągłość dostaw towarów. Jak sobie z tym radzi sieć sklepów Żabka?                                                                               

- Obserwujemy rozwój sytuacji związanej z COVID-19. Nasze działania na bieżąco dostosowujemy m.in. do instrukcji przekazanych przez NFZ i zaleceń WHO oraz zapisów specustawy. Już w połowie lutego rozpoczęliśmy działania informacyjne wobec naszych pracowników i partnerów, a w trybie codziennym pracuje zespół koordynacyjny odpowiedzialny za współpracę wszystkich działów w zakresie prewencji – czytamy w oświadczeniu sieci.

Zobacz także

W przesłanym komunikacie czytamy też o szczegółowych krokach, jakie podjęła sieć. Żabka wysłała 90 procent pracowników na pracę zdalną. Chodzi o tych pracowników, który zatrudnieni są przez spółkę. Przypomnijmy, że same sklepy Żabka prowadzone są przez franczyzobiorców, którzy odpowiedzialni są za stan kadrowy. Z kolei pracownicy sieci pracują z domu dzięki stworzonej platformie komunikacji dla pracowników pracujących poza biurem.

Żabka podjęła też decyzję o wstrzymaniu dostaw produktów z Włoch. To europejskie ognisko koronawirusa. Do tej pory we Włoszech wykryto go u blisko 12,5 tysiąca ludzi. 827 osób zmarło, a ponad tysiąc zostało wyleczonych. Żabka dodaje, że otrzymała od innych dostawców zapewnienie o przestrzeganiu przez nich najwyższych standardów higienicznych na każdym etapie wytwarzania oraz dystrybucji asortymentu dostarczanego do sieci, a także wzmożonej kontroli ich pracowników przed przystąpieniem do pracy.

Zobacz także

Czy decyzja o wstrzymaniu dostaw z Włoch grozi pustymi półkami? Sieć zapewnia, że na bieżąco realizuje zwiększone dostawy do franczyzobiorców i towaru nie zabraknie.

Żabka przygotowuje też plan awaryjny na wypadek rozwoju epidemii. „Wprowadziliśmy regularne spotkania zespołu koordynacyjnego w trybie codziennym. Opracowaliśmy i dostarczyliśmy naszym pracownikom w centrali i terenie, kadrze zarządzającej w centrach logistycznych oraz franczyzobiorcom komunikaty uwzględniające zalecenia WHO w kwestii COVID-19. Opracowaliśmy scenariusze na wypadek np. konieczności wyłączenia części centrów logistycznych czy pracy zdalnej pracowników.  Skonsultowaliśmy zapisy instrukcji postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem jednego z naszych pracowników” -  czytamy w komunikacie.

Zobacz także

Jak franczyzobiorcy dbają o warunki sanitarne w sklepach? Pracownicy mają do dyspozycji rękawiczki i środki dezynfekujące. Pracownicy dostosowali się też do szczególnych zasad higieny przy wypakowywaniu pieczywa, warzyw czy owoców.

„Obserwujemy przebieg wydarzeń i analizujemy różne scenariusze. Nasze działania w pełni dostosowujemy do zapisów specustawy oraz wytycznych odpowiednich organów dotyczących sieci handlowych. Specjalny zespół koordynacyjny spotyka się codziennie i aktualizuje wiedzę na temat sytuacji. Możemy potwierdzić, że jako sieć mamy zapewniony ciąg logistyczny. Ponadto, opracowaliśmy różne scenariusze w ramach obowiązującego w sieci Planu Ciągłości Działania, co pozwala sprawnie reagować na nieprzewidziane sytuacje. Zamierzamy koncentrować się na kluczowych grupach asortymentowych, które są obecnie kupowane przez klientów. Zapasy asortymentowe w naszych centrach logistycznych odpowiadają obecnemu zapotrzebowaniu” – czytamy w komunikacie.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 58 przypadków. Mamy też pierwszą ofiarę śmiertelną. Rząd zdecydował o zamknięciu szkół i placówek kulturalnych i rekreacyjnych. 

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl