Zamknij

Koronawirus. Władze chińskich miast płacą zarażonym pacjentom

27.02.2020 14:58
Koronawirus. Władze chińskich miast płacą zarażonym pacjentom
fot. PAP/EPA/SHI ZHI

Władze miasta Qianjiang w chińskiej prowincji Hubei płacą mieszkańcom nawet 10 tys. juanów (ok. 5,6 tys. zł), jeśli zgłoszą się z podejrzeniem zarażenia koronawirusem i zostanie to potwierdzone przez lekarzy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał Reuters, sprawa dotyczy regionu, gdzie rozpoczęła się epidemia koronawirusa SARS-Cov-2 w grudniu 2019 roku.  

Milionowe miasto Qianjiang jest oddalone około 150 km od Wuhan, gdzie zanotowano pierwsze przypadki zakażeń. W Qianjiangu  zanotowano dotychczas 197 pacjentów z potwierdzonymi przypadkami zakażenia.

Zobacz także

Płacą za pacjentów z koronawirusem

Miejscowe władze zmagają wysiłki, aby odnaleźć więcej zarażonych pacjentów.

Władze Qianjiang potwierdziły, że są skłonne zapłacić 10 tys. juanów (ok. 5,6 tys. zł) dla każdego mieszkańca, który z podejrzeniem zarażenia koronawirusem zgłosi się do służb, a zakażenie potwierdzą lekarze.

Nie dotyczy to osób, u których już zdiagnozowano SARS-Cov-2. Mieszkańcy, którzy zgłoszą się do służb i nie zostanie u nich wykryty koronawirus, otrzymają 1000 juanów (ok. 561 zł). Z kolei "podejrzani" jeszcze przed potwierdzeniem badań otrzymają pewne 2 tys. juanów (ok. 1122 zł).

Zobacz także

KORONAWIRUSY

To grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

Dodatkowe pieniądze oferują również władze Hanyang (dzielnica Wuhan) oraz miasta Huangguang. Osoby, które zgłoszą się na badania lekarskie, otrzymają pewne 500 juanów (ok. 280 zł).

Miejscowe media podawały również o zachętach finansowych władz innych miast w regionach Jiangxi i Hubei w wysokości 300-500 juanów (ok 168-280 zł). Wcześniej władze chińskie zapewniały o bezpłatnej opiece dla wszystkich pacjentów, którzy mogą być chorzy na koronawirusa.

W całym Państwie Środka odnotowano już ponad 78 tys. infekcji koronawirusem, a ponad 2,7 tys. pacjentów zmarło.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię na temat koronawirusa. Jej numer to 800 190590

Zobacz także

RadioZET.pl/Reuters