Zamknij

Oszustów na koronawirusa przybywa. Uwaga na fałszywe wiadomości

16.03.2020 10:18
fałszywe SMS-y na koronawirusa
fot. Shutterstock/weedezign (ilustracyjne)

Wypłacenie środków z prywatnych kont a rzecz walki z koronawirusem? Odcięcie prądu w domach i firmach czy sprzedaż środków o „cudownych” właściwościach? Oszustów wykorzystujących strach przed epidemią koronawirusa nie brakuje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Banki, dostawcy gazu, ministerstwa i policja informują o nowych próbach oszustwa na koronawirusa. Oszuści chcą wyłudzić dane i pieniądze Polaków. Wykorzystują ku temu panikę związaną z epidemią koronawirusa w Polsce. Tuż po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce na komórki klientów banku PKO BP przyszedł podejrzany SMS.

Informujemy iż zgodnie ze specustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN

W przypadku kliknięcia w link prosimy o pilny kontakt z infolinią pod numerem 800302302

Bank tłumaczy, że przestępcy rozsyłają fałszywe smsy z informacją o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP. Informacja jest fałszywa, a link kieruje do strony podstawionej przez przestępców. „Prosimy nie klikać w link i skasować wiadomość” – apeluje bank.

Zobacz także

O podobnych, fałszywych wiadomościach informuje Komenda Główna Policji. Tym razem chodzi o SMS-y związanymi np. potrzebą zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi COVID-19. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy używają jako tło swojej działalności komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią koronawirusa (COVID-19). Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne.

Policja podaje, że w fałszywych wiadomościach znajdują się linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość.

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Ponadto, nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji na przykład zaciągnięcia zobowiązań finansowych 

– ostrzega policja

Na fake newsy zwraca uwagę także Ministerstwo Zdrowia. Na Twitterze zaznacza, że nie rozsyła wiadomości SMS dotyczących rzekomego wsparcia żywieniowego w związku z epidemią, nie planuje też masowych szczepień, o których w takich wiadomościach piszą oszuści.

Oszuści wykorzystują też sytuację, w której znalazły się firmy mające problem z płynnością finansową, czy pracownicy pozostający bez pensji. Odbiorcy prądu dostarczanego przez Grupę PGE otrzymali SMS-y z groźbą odcięcia od energii elektrycznej.

- Przestrzegamy przed fałszywymi sms-ami o zaplanowanym odcięciu energii elektrycznej - poinformowała PGE Polska Grupa Energetyczna.
Spółka uspokoiła, że zapewnia nieprzerwane dostawy energii elektrycznej i ciepła.

Zobacz także

Resort cyfryzacji poinformował, że pracuje nad ograniczeniem ataków sms-owych wykorzystujących epidemię koronawirusa do ataków phishingowych (wyłudzania pieniędzy oraz ataków na komputery i smartfony).  

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl