Zamknij

Ulga podatkowa dla ozdrowieńców oddających osocze

23.11.2020 11:31
Ulga podatkowa dla ozdrowieńców oddających osocze
fot. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/East News (ilustracyjne)

Oddanie osocza, po przebytym zakażeniu koronawirusem, upoważnia do skorzystania z ulgi podatkowej. Jakie trzeba spełnić warunki?

Pandemia koronawirusa nadal zbiera śmiertelne żniwo. Pomimo że w poniedziałek odnotowano ok. 15 tys. nowych dziennych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, to średnia za ostatnie dni to aż 22,5 tys. zarażeń. Według najnowszych danych resortu zdrowia, w ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarły 156 osoby. Dlatego lekarze apelują o oddawanie osocza przez ozdrowieńców, które przebyły zakażenie koronawirusem. Jest ono czasami jedynym ratunkiem dla tych, którzy trafili do szpitala z powodu COVID-19.

Jak podała "Rzeczpospolita", jedną z zachęt dla ozdrowieńców jest ulga podatkowa, a dokładnie ulga od darowizny. Zazwyczaj korzystają z niej osoby przekazujące pieniądze na organizacje pożytku publicznego czy związki wyznaniowe. Tymczasem podlega pod nią również honorowo oddana krew  

Ulga podatkowa za oddanie osocza

"Wysokość wydatków na cele krwiodawstwa ustala się na podstawie zaświadczenia jednostki organizacyjnej wykonującej pobieranie krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Oznacza to, że ozdrowieńcy są honorowymi dawcami krwi (osocza) i mogą korzystać z ulgi na cele krwiodawstwa" - potwierdziło Ministerstwo Finansów, cytowane przez "Rz".

Zobacz także

Oddanie krwi na rzecz osoby fizycznej przez instytucję traktowane jest jako darowizna. Do skorzystania z ulgi niezbędne jest posiadanie zaświadczenia z ilością oddanej krwi lub jej składników. Co ważne - sprzedanie swojego osocza firmie zagranicznej lub oddanie go poza Polską nie uprawnia do otrzymania ulgi. 

Skorzystanie z ulgi od darowizn można przy określonych warunkach - limit wynosi 6 proc. dochodu rocznie i odnosi się do wszystkich darowizn. - Gdyby się okazało, że tak, to w PIT można będzie odliczyć tylko to, co mieści się w limicie. W pozostałych przypadkach ulga będzie równa wydatkom na darowizny i równowartości ekwiwalentu za krew - tłumaczył Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy, w rozmowie z gazetą.

Zobacz także

Ulgę na darowiznę krwi należy wykazać w załączniku do PIT rocznego, czyli PIT/O. – Przykładowo, jeśli ktoś odda honorowo osocze do końca 2020 roku, skorzysta z odliczenia już w PIT za ten rok. To oddane po Nowym Roku będzie można odliczyć, ale dopiero w PIT za 2021 rok – komentował Musiał.

"Krwiodawcy krwi rzadkich grup czy poddanych zabiegom uodpornienia otrzymują rekompensatę pieniężną (130 zł za 1 litr krwi). Każdy, kto odda „zwykłą" krew w stacji krwiodawstwa, staje się honorowym dawcą krwi i jest uprawniony do ulgi. Oprócz krwi pobierane są także jej składniki – osocze i płytki krwi" - tłumaczyła gazeta.

Zobacz także

Dorosły człowiek może oddać do 2,7 l krwi lub do 25 l osocza rocznie, zachowując odpowiednie przerwy między pobraniami. W rezultacie za krew pełna ulga może wynieść 351 zł rocznie, a za osocze maksymalnie 3250 zł rocznie. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita