Zamknij

Koronawirus. Tesco wprowadza limity na zakupy

09.03.2020 12:37
Koronawirus w Europie. Tesco racjonuje sprzedaż niektórych produktów
fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH

Epidemia koronawirusa sprawiła, że ludzie masowo zaczęli kupować artykuły medyczne i żywność. Efekt? Puste półki w sklepach. Brytyjskie Tesco postanowiło więc racjonować sprzedaż.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ponad tysiąc zakażonych koronawirusem w Niemczech, ponad 7 tysięcy we Włoszech i nowe przypadki zakażeń w kolejnych krajach. Koronawirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie, a ludność w Europie masowo wykupuje maseczki, żele antybakteryjne, a nawet ryż czy makaron ze sklepów.

Liczba zakażonych w Wielkiej Brytanii to więcej niż 280 osób. Na Wyspach odnotowano też trzy zgony spowodowane chorobą. Epidemia koronawirusa w Wielkiej Brytanii paraliżuje m.in. handel. Sieci handlowe nie radzą sobie z koniecznością stałych dostaw i zwiększonego popytu w sklepach.

KORONAWIRUSY

To grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

Największa brytyjska sieć supermarketów, Tesco, poinformowała o wprowadzeniu racjonowania niektórych podstawowych produktów żywnościowych i higienicznych, które klienci masowo wykupywali w związku z epidemią koronawirusa.

W brytyjskich sklepach Tesco klienci mogą kupić maksymalnie po pięć sztuk podlegających ograniczeniom produktów, wśród których są żele, chusteczki, płyny antybakteryjne, makarony, mleko UHT czy warzywa w puszkach. Limity dotyczą zarówno zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet.

Zobacz także

Na podobny pomysł wpadła inna sieć marketów działających w Wielkiej Brytanii – Waitrose. W tym przypadku ograniczenia dotyczą e-zakupów. Limity obowiązują także w aptekach i drogeriach m.in. w Boots i LloydsPharmacy. Klienci mogą w nich kupić maksymalnie dwie sztuki środków do higieny rąk.

Zobacz także

Brytyjski rząd zobowiązał się jednocześnie do monitorowania cen i interwencji w razie nieuzasadnionego ich podwyższenia. Panikę związaną z koronawirusem do podnoszenia cen wykorzystują nie tylko brytyjscy producenci. Sprzedawcy w Polsce nałożyli na produkty tj. maseczki czy żele antybakteryjne nawet kilkunastokrotnie wyższe ceny. Portale sprzedażowe tj. Allegro czy Amazon reagują i usuwają podobne ogłoszenia w sieci.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce i na świecie

W Polsce potwierdzono już 16 przypadków zarażenia koronawirusem – potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. Rośnie też liczba zarażonych w Niemczech, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie odnotowywano łącznie ponad 3,5 tysiąca zgonów. Najwyższą liczbę zgonów od pierwszego zanotowania potwierdzono w Iranie. Przez ostatnie 24 godziny na koronawirusa zmarło 49 osób - informował tamtejszy resort zdrowia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Obecnie zakażenia potwierdzono już w ponad 30 krajach.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP