Zamknij

Koronawirus. PIE: sztuczna inteligencja rozpoznała początki epidemii

06.02.2020 14:49
Koronawirus. Sztuczna inteligencja szybciej niż WHO zidentyfikowała wirusa
fot. Jakub Kaminski/East News

Algorytmy wykorzystujące rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji zidentyfikowały początek epidemii koronawirusa o kilka dni wcześniej niż WHO – informuje Polski Instytut Ekonomiczny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Instytut w najnowszym „Tygodniku Gospodarczym PIE” pisze, że sztuczna inteligencja wyprzedziła Światową Organizację Zdrowia w kwestii zidentyfikowania koronawirusa.

Chodzi o epidemię wirusa, która wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Do tej pory liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 563 osób.

Zobacz także

Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował, jak wygląda proces informowania społeczeństwa o zagrożeniu epidemiologicznym.  Kanadyjska firma BlueDot, zajmująca się monitorowaniem zdrowia już 31 grudnia wysłała do klientów informację o wybuchu epidemii – zaznacza PIE.

Jak czytamy w tygodniku, Amerykańska Agencja Epidemiologiczna pierwsze komunikaty ogłosiła 6 stycznia.

Zobacz także

Skąd firma miała informacje o wirusie przed oficjalnymi agencjami ds. zdrowia? PIE informuje, że BlueDot korzysta z algorytmów bazujących m.in. na analizie serwisów informacyjnych, oficjalnych ogłoszeń oraz bazach biletów lotniczych. Firma nie pierwszy raz wykorzystała moc sztucznej inteligencji. Już wcześniej przewidziała pojawienie się wirusa Zika w południowej Florydzie.

Zobacz także

Inna firma, Metabiota, która również analizuje dane do zidentyfikowania zagrożenia, zastosowała podobną metodę działania. Algorytmy analizowały dane ruchu lotniczego, dzięki czemu firma przewidziała, że największym ryzykiem pojawienia się następnych przypadków zarażenia wirusem, obarczone są Tajlandia, Korea Południowa, Japonia i Tajwan. Takie informacje miała już na tydzień przed oficjalnym komunikatem ws. pojawienia się wirusa w tych krajach.

Sztuczna inteligencja staje się na naszych oczach technologią szeroko wykorzystywaną również w ochronie zdrowia na poziomie pojedynczych pacjentów. Potwierdzone są przypadki jej skuteczności, m.in. jeśli chodzi o przewidywanie możliwości wystąpienia ataku serca czy początków autyzmu

informuje PIE

Algorytmy odpowiedzialne są już m.in. za opracowywanie leków, sprawne dojazdy do szpitali i optymalizowanie kolejek do specjalistów. Eksperci z PIE powołują się na dane firmy Accenture. Ta donosi, że rynek AI w dziedzinie zdrowia w 2021 roku może wynieść nawet 6 mld dolarów.

RadioZET.pl/Polski Instytut Ekonomiczny