Zamknij

Koronawirus. Strajk pracowników szpitali w Hongkongu

03.02.2020 13:34
koronawirus. Protest pracowników szpitali
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Setki pracowników szpitali publicznych w Hongkongu przerwały pracę, by zmusić władze regionu do całkowitego zamknięcia granicy z Chinami kontynentalnymi w związku z trwającą tam epidemią nowego koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Publiczna stacja RTHK informuje, że strajk zorganizował nowo utworzony związek zawodowy pracowników medycznych, który zarzuca władzom Hongkongu, że nie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

Co lekarze zarzucają władzom? Zdaniem protestującym, pracownicy nie mają zagwarantowanego bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Skarżą się na warunki pracy i domagają się zamknięcia granic.

Zobacz także

Według szefowej związku Winnie Yu w poniedziałek rano strajk rozpoczęło ponad 1000 pracowników medycznych. Yu zapowiedziała, że jeśli rząd nie spełni żądań związku, we wtorek do akcji dołączy jeszcze 6 tysięcy osób.

Jeśli rząd nie zamknie granicy, pacjentów będzie więcej. Nie będzie można rozwiązać tego problemu, niezależnie od tego, jak ciężko byśmy pracowali 

- powiedział RTHK jeden ze strajkujących.

Nie tylko pracownicy medyczni protestują  w Hongkongu. W całym regionie trwają manifestacje w sprawie zamknięcia granicy, by powstrzymać epidemię i „uratować Hongkong” - podała RTHK.

Protest pracowników szpitali a bezpieczeństwo pacjentów

Przedstawiciel hongkońskich władz medycznych Deacons Yeung oświadczył, że ponad 60 prywatnych lekarzy zaoferowało pracę w publicznych szpitalach, by zmniejszyć wpływ strajku na pacjentów. Yeung dodał jednak, że mimo tej pomocy braki kadrowe wciąż są poważne. Zaapelował o nieprzyłączanie się do strajku oraz o jedność w obliczu epidemii.

Rząd Hongkongu zamknął sześć spośród 14 punktów kontroli granicznej na granicy z Chinami kontynentalnymi, wstrzymał ruch pociągów przez granicę i ograniczył liczbę innych połączeń pasażerskich. Zakazał również wstępu mieszkańcom prowincji Hubei, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń wirusem.

Zobacz także

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek po spotkaniu komitetu kryzysowego, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Według definicji WHO, międzynarodowy stan zagrożenia wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych, m.in. dotyczących informowania o przypadkach zakażenia.

RadioZET.pl/PAP