Zamknij

Koronawirus. Stopy procentowe w USA obniżono do prawie zera

16.03.2020 10:06
Koronawirus. Stopy procentowe w USA obniżono do prawie zera
fot. PAP/EPA/YONHAP (ilustracyjne)

Zdecydowana interwencja amerykańskiego banku centralnego w obliczu epidemii koronawirusa. Rezerwa Federalna (Fed) zdecydowała o obniżce stóp procentowych do poziomu bliskiemu zeru. Czy to uchroni światowe gospodarki od recesji?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym na całym świecie zaraziło się do tej pory ponad 153 tys. osób (stan na 15 marca), wpływa na gospodarki większości krajów świata. Jednym z mechanizmów przeciwko groźbie recesji jest obniżka stóp procentowych.

Stopy procentowe w USA bliskie zera

Rezerwa Federalna USA (Fed), która obniżył niespełna dwa tygodnie wcześniej stopy procentowe, poinformowała w niedzielę, że obniża stopy funduszy federalnych do 0-0,25 proc. i rozluźnia normy dotyczące rezerw bankowych, by zwiększyć podaż kredytów.

Zobacz także

Bank centralny USA wdroży też w poniedziałek program skupu aktywów (tzw. luzowanie ilościowe - QE) o wartości 700 miliardów dolarów.

Rezerwa Federalna rozpoczęła też skoordynowaną kampanię wraz z Bank of England (BoE), bankami centralnymi Japonii, Kanady, Szwajcarii i Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), by zapewnić globalną płynność systemu finansowego dzięki obniżeniu oprocentowania kredytów dolarowych.

Podjęcie takich kroków ma sprawić, że banki na świecie będą nadal miały wystarczający dostęp do dolarów USA, by móc udzielać pożyczek przedsiębiorstwom działającym poza Stanami Zjednoczonymi - podało Associated Press.

Sześć banków centralnych, które podjęły niedzielną interwencję, ma też zamiar zaoferować trzymiesięczne kredyty dolarowe oprocentowane niżej niż obecnie.

Gubernator Bank of England Mark Carney napisał we wspólnym oświadczeniu z Andrew Baileyem, który w poniedziałek zastąpi go na stanowisku szefa BoE, że "kroki podjęte przez banki centralne poprawią światową płynność finansową poprzez obniżenie cen i wydłużenie maksymalnego czasu trwania operacji pożyczkowych w dolarach amerykańskich".

Zobacz także

Czy czeka nas recesja?

Jak podała agencja AFP, Fed zamierza utrzymać stopę proc. bliską zera do czasu, gdy gospodarka ustabilizuje się po kryzysie spowodowanym epidemią koronawirusa.

Prezydent USA Donald Trump powiedział po ogłoszeniu decyzji Fed, że są to "dobre wiadomości", które "czynią go bardzo szczęśliwym".

Tuż po ogłoszeniu decyzji Fed cena złota wzrosła o 3,5 proc.

Wkrótce po ogłoszeniu decyzji Fed, EBC i banków centralnych Japonii, Kanady, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii, Bank Rezerw Nowej Zelandii ogłosił, że obniża stopy proc., a według Reutera na podobny krok zdecyduje się prawdopodobnie Bank Rezerw Australii.

Nieoczekiwana decyzja Fed oznacza, że obawia się on, iż pandemia koronawirusa doprowadzi do wyhamowania wzrostu gospodarczego w USA w najbliższych miesiącach, a centralny bank Ameryki gotów jest podjąć wszelkie działania, by do tego nie dopuścić w sytuacji, w której już teraz zagrożona jest poważnie dynamika gospodarcza w Stanach Zjednoczonych - komentuje AP.

Zobacz także

Obniżenie stóp procentowych, po serii chaotycznych spadków i wzrostów na nowojorskiej giełdzie w ostatnich dwóch tygodniach, jest reakcją na paniczne zachowania inwestorów, które doprowadziły do rekordowych zawirowań na Wall Street - pisze Reuters.

Kroki, jakie podjął Fed przypominają jego politykę w latach kryzysu finansowego - w 2008 roku bank obniżył stopy proc. niemal do zera i utrzymywał je na tym poziomie przez siedem lat - przypomina AP.

- Decyzja banku centralnego USA potwierdza, że Fed uważa, iż gospodarka zmierza bardzo szybko ku recesji - ocenił Adam Posen, szef waszyngtońskiego think tanku Peterson Institute for International Economics. 

Rekomendację dla obniżenia stóp procentowych będzie rekomendował Radzie Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP