Zamknij

Spirytus do walki z koronawirusem tańszy? Nowe zwolnienie z akcyzy

12.03.2020 09:37
Spitrytus zwolniony z akcyzy
fot. Marianna OSKO/East News, Shutterstock/Radek Ziemniewicz

Ministerstwo Finansów w walce z koronawirusem postanowiło zwolnić z akcyzy spirytus przeznaczony do produkcji środków biobójczych. Jest rozporządzenie w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Minister finansów wydał rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony do produkcji środków biobójczych. Rozporządzenie ukazało się w sobotę w Dzienniku Ustaw.

 

Zwolnienie spirytusu z akcyzy
fot. Dziennik Ustaw

Rozporządzenie zwalnia z akcyzy spirytus użyty w produkcji płynów biobójczych, ale pod warunkiem, że przy samej produkcji, rozlewaniu i wydawaniu z magazynu producenta, rozlewni lub Agencji Rezerw Materiałowych będą obecni funkcjonariusze służby celno-skarbowej.

Zobacz także

Co więcej, biobójcze płyny z wykorzystaniem spirytusu będą wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych. W rozporządzeniu podkreślono, że produkty te pomogą w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Orlen zajmie się produkcją płynów antybakteryjnych

Orlen zajmie się produkcją płynów do dezynfekcji w Zakładzie Produkcyjnym w Jedliczu. Zakład ma wyprodukować nawet milion litrów płynu w ciągu dwóch tygodni.  Jak potwierdził wiceminister finansów Jan Sarnowski, w związku z zagrożeniem koronawirusem, resort umożliwi produkcję odkażalników przez firmy, które dotąd tego nie robiły.

Wchodzimy wspólnie z Orlenem we współpracę, chcemy ułatwić produkcję tak, żeby wszystko to, co jest robione, było robione zgodnie z prawem i żeby Orlen nie miał na żadnym etapie problemów związanych z kwestiami podatkowymi 

– dodał Sarnowski

Płyny wyprodukowane przez Orlen w pierwszej kolejności trafią do placówek publicznych. Będą też dostępne w 1800 stacjach paliw Orlen w całej Polsce.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

W Polsce liczba zakażonych wzrosła do 44. W środę premier Morawiecki wraz z ministrem edukacji Dariuszem Pionkowskim zdecydował o zamknięciu szkół i innych placówek oświaty, a także kin teatrów przynajmniej na dwa tygodnie.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP