Zamknij

Koronawirus. Śmierć kasjerki Carrefoura chorej na Covid-19

31.03.2020 09:45
Koronawirus. Śmierć kasjerki Carrefoura, która była chora na Covid-19
fot. Guillaume Garin/Shutterstock (ilustracyjne)

52-letnia kasjerka Carrefoura z podparyskiego Saint-Denis zmarła, po tym jak zachorowała na Covid-19. Francuscy pracownicy supermarketów grożą strajkiem, jeśli rząd nie zapewni im odpowiednich środków ochrony.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zarząd sieci Carrefour poinformował w komunikacie prasowym w piątek o śmierci zakażonej koronawirusem 52-letniej kasjerki. Centrala związkowa CGT oskarża zarząd hipermarketu o narażanie zdrowia pracowników sieci i brak wystarczających środków zabezpieczających przed epidemią.

Konflikt na linii zarząd - pracownicy ma właśnie związek ze śmiercią kasjerki sieci Carrefour.

W mieście Vitrolles, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, personel sklepów Carrefoura nie chce podjąć pracy. W tym markecie pracuje 515 osób.

- Nie wrócimy do pracy, dopóki nie zostaną przeprowadzone działania sanitarne, a w szczególności całkowita dezynfekcja sklepu (…) Nie możemy ryzykować życiem - ostrzegł Fati Poucel, przedstawiciel Powszechna Konfederacja Pracy (CGT), cytowany przez telewizję BFM TV.

Pracownicy domagają się masek, rękawic i żeli antybakteryjnych oraz zamknięcia działów AGD i majsterkowania, których funkcjonowanie nie jest teraz niezbędne.

Jeśli postulaty CGT nie zostaną spełnione, centrala związkowa odpowie strajkiem.

CGT szacuje, że około 550 pracowników sieci może być zarażonych koronawirusem, a 181 już zachorowało. Kilkoro pracowników jest w stanie ciężkim. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w całej Francji oficjalnie odnotowano ponad 39 tys. zakażeń koronawirusem - z czego zmarło 2,6 tys. (stan na 30 marca).

RadioZET.pl/PAP