Zamknij

Koronawirus. Seniorzy nie chcą zrezygnować z gotówki

29.03.2020 12:15
Koronawirus. Seniorzy nie chcą zrezygnować z gotówki
fot. vivooo/Shutterstock (ilustracyjne)

Część seniorów, pomimo zaleceń Sanepidu, nie rezygnuje z korzystania z gotówki podczas epidemii koronawirusa. Eksperci alarmują, że w ten sposób sprowadzają niebezpieczeństwo na siebie i innych - podał portal Money.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Stan epidemii z powodu koronawirusa spowodował zaostrzenie zasad bezpieczeństwa, aby ograniczyć liczbę kolejnych zakażeń. Wśród nich znalazło się korzystanie z płatności karta płatniczą i rezygnacja z gotówki.

Jednak jak podkreślił portal Money.pl, część seniorów nadal korzysta codziennie z banknotów i monet podczas codziennych zakupów.

Zobacz także

Banknoty są niebezpieczne podczas epidemii

- Próbujemy już nieco na siłę wciskać im karty płatnicze, ale wielu wciąż tego nie chce. Tłumaczymy, że to bezpieczne, ale oni nie słuchają. Chcą płacić gotówką i nic ich nie przekonuje - komentował anonimowo pracownik jednego z dużych banków w rozmowie z portalem.

Dodatkowo codziennie pracownicy banków mają kontakt z klientami, szczególnie w podeszłym wieku. - Przychodzą, nie zachowują odległości między sobą, podchodzą bardzo blisko do nas i chcą wypłacić gotówkę - mówił anonimowo pracownik banku.

Z banknotami jest taki problem, że nigdy nie wiemy, kto ich przed chwilą dotykał, kto na nie kichnął, kaszlnął. Zdecydowanie bezpieczniej jest płacić kartą, tym bardziej że podniesiono limit płatności bez PIN-u do 100 złotych - alarmował Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, w rozmowie z portalem.

Zobacz także

W ocenie eksperta dużą rolę w przekonaniu seniorów mogą mieć osoby z ich najbliższego otoczenia.

Oni też od razu mogą wytłumaczyć, jak to działa. Nie tylko aktywować, ale pójść z taką osobą do sklepu i pokazać, jak się płaci. Ustawić limity bezpieczeństwa. Dlatego warto apelować do bliskich osób starszych, zwłaszcza tych osób, które są już w bardzo podeszłym wieku

Jarosław Sadowski

Sadowski w rozmowie z Money.pl podkreślił, że dzięki podwyższeniu limitów można płacić kartą zbliżeniowo do 100 zł bez podawania kodu PIN. Ponadto seniorzy powinni pamiętać, że nie muszą opłacać rachunków gotówką w punktach kasowych. 

Po pierwsze wiele z nich jest zamkniętych z powodu epidemii koronawirusa, a poza tym można to zrobić za pomocą e-płatności, w czym mogą pomóc wnuki oraz inne osoby z otoczenia seniora.

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl