Zamknij

Przedsiębiorcy będą zwolnieni z czynszu? Apel do samorządowców

18.03.2020 08:57
Koronawirus. Rzecznik MSP: należy zwolnić przedsiębiorców z czynszu
fot. Shutterstock/piotr_szewczyk (ilustracyjne)

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz apeluje do samorządów o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych w dobie koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa w Polsce z tygodnia na tydzień przynosi firmom coraz większe straty. Przerwane łańcuchy dostaw, zwiększona absencja pracowników, wstrzymanie produkcji czy nadwyżki w magazynach wpędziły przedsiębiorców w kłopoty z płynnością finansową. Rzecznik MSP w liście do samorządów przyznał, że to małe i średnie firmy w największym stopniu odczują skutki pandemii.

Sytuacją przedsiębiorców zainteresował się też rząd, który w tzw. pakiecie osłonowym zaproponował odroczenie terminów spłaty niektórych podatków, preferencje w uiszczaniu składek na ZUS czy zawieszenie spłaty rat kredytowych. Rzecznik MSP wskazuje, że przedsiębiorcy mimo zawieszenia biznesu wciąż ponoszą wiele kosztów i dopisuje do tej listy kolejny postulat: zwolnienie firm z opłat czynszowych.

Zobacz także

Rzecznik wskazał, że zamknięcie miejsc rozrywki czy siłowni nie dość, że pozbawia przedsiębiorców dochodu, to nie eliminuje kosztów. Do ich wydatków należy m.in. opłacenie pracowników, podatków oraz czynszu administracyjnego.  

Wielu z nich wynajmuje lokale, które należą do gminy, dlatego zwracam się do Państwa z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale
- z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię, z wyjątkiem opłat za media

– wskazuje Adam Abramowicz

Postuluje on o zwolnienie przedsiębiorców z czynszu z wyłączeniem opłaty za wodę, ścieki czy odpady komunalne. Rzecznik MSP chce także ulżyć przedsiębiorcom wynajmujących lokal użytkowy. Apeluje, by mogli oni skorzystać z ulgi w czynszu, która pozwoliłaby częściowo zrekompensować im spadki dochodów.

Zobacz także

W liście wskazuje, że taki krok podjęły już władze miasta w Kaliszu. W myśl ustawy o finansach publicznych „w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne, mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty”.

RadioZET.pl