Zamknij

Koronawirus. Rząd pokryje część kosztów wynagrodzeń

18.03.2020 13:37
Koronawirus. Rząd pokryje część kosztów wynagrodzeń dla pracowników
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Jakie wsparcie dla pracowników zaproponował rząd w ramach tzw. tarczy antykryzysowej? Premier Mateusz Morawiecki mówił m.in. o pokrywaniu wynagrodzeń osób, które z powodu epidemii koronawirusa nie mogły normalnie pracować.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Szczegóły tak zwanej tarczy antykryzysowej omawiano podczas środowego posiedzeniu Rady Gabinetowej. Szacunkowa wartość całego pakietu to około 212 mld zł.

Składa się z pięciu filarów. Jednym z nich jest ochrona pracowników przed utratą miejsc pracy.

Zobacz także

Są to działania osłonowe dla rynku pracy, po to, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca, przedsiębiorca, ale i państwo partycypowali w ochronie miejsc pracy

Mateusz Morawiecki, premier

Morawiecki poinformował, że dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej.

Co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca.

Jestem przekonany, że dzięki temu parę milionów osób, może nawet 3-4 mln osób, będzie bezpieczniejsze na rynku pracy

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

Ponadto, szef rządu przekazał, że dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Morawiecki zapowiedział, że przewidziano możliwość przedłużenia o dwa tygodnie wypłaty zasiłku opiekuńczego, który przysługuje teraz osobom opiekującym się dziećmi do lat 8. - Jeżeli będzie taka decyzja (...) o kontynuacji zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków - zastrzegł. Jak powiedział to rozwiązanie będzie kosztować 3-4 mld zł.

Jak przekazał na Twitterze Michał Dworczk, szef kancelarii premiera, projekty ustaw do poszczególnych filarów tzw. tarczy antykryzysowej mają powstać do końca tego tygodnia. 

RadioZET.pl/PAP