Zamknij

Koronawirus. Petru: trzeba otworzyć sklepy w niedzielę

19.03.2020 13:44
Koronawirus. Ryszard Petru: trzeba otworzyć sklepy w niedzielę
fot. Radio ZET

- To jest sytuacja kryzysowa! Trzeba otworzyć sklepy w niedzielę – podkreślił w Gościu Radia ZET Ryszard Petru. Zdaniem ekonomisty i byłego polityka zniesienie ograniczeń w handlu w niedziele to jedna z recept na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa to odpowiedź rządu na skutki gospodarcze epidemii koronawirusa. Wartość pomocy ma wynieść całkowicie 212 mld zł - w tym koszty dopłaty do wynagrodzeń pracowników, kredyty dla przedsiębiorców czy wsparcie inwestycji publicznych.

Szacuje się, że najbardziej stratni z powodu przestoju będą małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym handlowcy.

Zobacz także

Petru: to jest sytuacja kryzysowa

W ramach tarczy antykryzysowej rząd zaproponował m.in. czasowe pozwolenie na zaopatrywanie sklepów w niedziele niehandlowe. Jednocześnie nie ma jasnej deklaracji, czy rządzący mogą poluzować ograniczenia w sprawie handlu w niedziele.

Mówiła o tym w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Dzisiaj (18 marca - przyp. red.) w ustawie mamy zakaz handlu, co oznacza, że placówki te są zamknięte od godziny 24 w sobotę do 24 w niedzielę. Na mocy tej decyzji jest możliwość otwarcia sklepu po to, aby w niedzielę zaopatrzyć, sklep przed godziną 24. To była nasza decyzja po to, aby wypróżniające się zbyt gwałtownie sklepy mogły być od poniedziałku rano gotowe dla klientów

Jadwiga Emilewicz

Zobacz także

Tymczasem przedsiębiorcy, organizacje handlowe i politycy opozycji domagają się zawieszenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Do sprawy odniósł się w Gościu Radia ZET Ryszard Petru, ekonomista i były lider Nowoczesnej.

- Ludzie kochani! To jest sytuacja kryzysowa! Trzeba otworzyć sklepy w niedzielę – apelował były polityk.

Koniec z ideologią, trzeba być pragmatycznym i dać Polakom możliwość robienia zakupów, żeby nie było kolejek w sklepach

Ryszard Petru

Zdaniem Petru na razie należy otworzyć sklepy spożywcze, ale „w niedługim czasie trzeba będzie odblokować inne sklepy”. - Tylko pod warunkiem, że każdy, kto wchodzi będzie testowany - podkreślił.

Posłuchaj podcastu

Zobacz także

RadioZET.pl