Zamknij

Resort zdrowia: można wezwać służby do klientów bez maseczek

23.06.2020 13:39
Koronawirus. Resort zdrowia: zakaz wchodzenia do sklepu bez maseczek
fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Resort zdrowia zajął jasne stanowisko w sprawie zasłaniania nosa i ust podczas zakupów. Zdaniem rzecznika ministerstwa właściciele sklepów mogą nawet wezwać służby, jeśli klienci nie będą mieli maseczki.

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromną zmianę zarówno dla handlowców, jak i konsumentów. Od 30 maja nie trzeba zasłaniać nosa i ust podczas każdego wyjścia na zewnątrz, ale nadal obowiązuje w pomieszczeniach zamkniętych.

Okazuje się jednak, że coraz więcej osób rezygnuje z maseczek i innego sposobu zasłaniania twarzy. Resort zdrowia alarmuje, że to może przynieść bardzo negatywne konsekwencje w postaci zwiększenia liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19.

Nie masz maseczki? Właściciel sklepu może wezwać służby

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia powtórzył apel, aby przestrzegać obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach, m.in. w sklepach, galeriach handlowych, autobusach i w tramwajach. Podkreślił, że rozporządzenie w sprawie nakazów związanych z epidemią daje właścicielom i obsłudze sklepów możliwość nieobsłużenia klienta, który nie ma założonej maseczki.

Zobacz także

Jeżeli klient przyjdzie do sklepu bez maseczki, rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia tego klienta. Jeżeli nie będzie chciał się dostosować do obowiązku założenia maseczki, proponujemy nieobsługiwanie tego klienta, chociażby z troski o pozostałych klientów, którzy znajdują się w tym momencie sklepie

Wojciech Andrusiewicz

Dodał, że jeżeli klient nie zareaguje na prośbę, to "zawsze można wezwać odpowiednie służby, w tym policję".

Zdaniem rzecznika, jeśli będziemy ten obowiązek lekceważyć, to przekonamy się o tym, jak "drastyczne konsekwencje" może to wkrótce przynieść. - Może okazać się, że do pewnych obostrzeń będziemy musieli powrócić – ostrzegł.

Andrusiewicz pytany o to, w jaki sposób mogą zachować się członkowie komisji wyborczej, gdy wyborca nie będzie miał maseczki w czasie oddawania głosu, zaznaczył, że mogą go do lokalu wyborczego nie wpuścić i odesłać po nią "z uwagi na dobro i zdrowie pozostałych obywateli".

RadioZET.pl/PAP