Zamknij

Koronawirus. Reforma OFE nie zostanie zawieszona

26.03.2020 11:22
Koronawirus. Reforma OFE nie zostanie zawieszona
fot. Adam Guz/KPRM

Nie zawieszamy reformy OFE - oświadczyła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Wcześniej pojawiły się spekulacje, że w ramach walki ze skutkami epidemii koronawirusa rząd może zrezygnować z przekształcenia Otwartych Funduszu Emerytalnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

OFE, według wcześniejszych planów rządowych, miało zostać zlikwidowane z dniem 27 listopada 2020 roku. Wtedy środki zgromadzone na kontach OFE - około 154 mld zł - mają zostać przelane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

W wyniku epidemii koronawirusa pojawiły się spekulacje, że reforma OFE może zostać zawieszona.

Zobacz także

- Przesuwamy wejście w życie same rozwiązania, nie zawieszamy reformy OFE - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Jak wyjaśnił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, to jest kwestia podjęcia decyzji o wyborze IKE lub ZUS.

Zobacz także

Może mieć to wpływ na budżet państwa w kwocie szacowanej około 15 miliardów złotych. To jest kwestia części suwaka i braku wpływu z opłaty przekształceniowej. Na ten moment te kwoty zakładane są w budżecie państwa na ten rok, do czasu podjęcia ostatecznych decyzji czy w tym roku ta reforma się wydarzy. Na ten moment rząd nie podjął decyzji. Pewnie będzie to kwestia kwietnia maja, w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej i decyzji dotyczących nowelizacji budżetu państwa

Paweł Borys

Podczas przeniesienia środków z kont OFE na IKE trzeba się liczyć z 15-proc. opłatą przekształceniową, która trafi do budżetu państwa. Taka opłata nie będzie pobierana, jeśli właściciel konta OFE zdecyduje o przeniesieniu tych środków do ZUS-u. Jednak będzie od nich regularnie odprowadzany podatek.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP Biznes