Zamknij

Koronawirus. RPP obniżyła stopy procentowe

17.03.2020 16:16
Koronawirus. RPP obniżyła stopy procentowe. O ile?
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżce stóp procentowych. Apelował o to wcześniej prezes NBP prof. Adam Glapiński. Powodem są gospodarcze skutki epidemii koronawirusa. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

NBP podał, że Rada ustaliła stopę referencyjną na poziomie 1,00 proc. w skali rocznej; stopę lombardową na poziomie 1,50 proc. w skali rocznej; stopę depozytową na poziomie 0,50 proc. w skali rocznej; stopę redyskonta weksli na poziomie 1,05 proc. w skali rocznej; stopę dyskontową weksli na poziomie 1,10 proc. w skali rocznej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 18 marca 2020 roku.

Zobacz także

Niższe raty kredytów

To dobra wiadomość dla kredytobiorców. Dlaczego? Odsetki od kredytów zmaleją wkrótce o około pół punktu procentowego.

Jak podał portal Business Insider Polska, rzeczywista średnia stopa oprocentowania (RRSO) stanów bieżących kredytów na nieruchomości wynosiła w styczniu tego roku 3,7 proc. Po wtorkowej decyzji o stopach procentowych może spać do poziomu 3,2 proc.

Na przykład przy kredycie 300 tys. zł, raty spadną o około 1,5 tys. zł rocznie (0,5 proc. z 300 tys. zł - początkowo przy ratach malejących). To oznacza, że kredytobiocy przybędzie 125 zł miesięcznie - wskazał Business Insider Polska.

Z kolei przy kredycie 500-tysięcznego będzie to ponad 200 zł. Jeśli raty są równe i kredyt rozłożony na 25 lat, to oszczędność powinna być średnio 80 zł miesięcznie przy kredycie 300 tys. zł - wyjaśnił portal.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

W piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że będzie rekomendował Radzie Polityki Pieniężnej cięcie stóp procentowych. To jego reakcja na epidemię koronawirusa, którym w Polsce do tej pory zaraziło się ponad 200 osób.

Natomiast w poniedziałek zarząd NBP zarekomendował RPP istotne obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej oraz podniesienie oprocentowania rezerwy z 0,5 proc. do poziomu stopy referencyjnej. 

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 punktów bazowych. Wcześniej Rada obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku.

Z kolei ostatnia podwyżka głównej stopy procentowej - referencyjnej, nastąpiła w maju 2012 r., kiedy wzrosła z 4,50 proc. do 4,75 proc. Od tamtej pory, do obecnej zmiany, RPP obniżała tę stopę dziesięć razy.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Business Insider Polska