Zamknij

Protest przewoźników w całej Polsce. Co na to rząd?

17.11.2020 17:33
Koronawirus. Protest przewoźników w całej Polsce. Co na to rząd?
fot. PAP/Wojtek Jargiło

Branża transportowa błaga o rządową pomoc i walczy o przetrwanie. We wtorek jej przedstawiciele demonstrowali w Warszawie i innych miastach. Jak ich głos sprzeciwu ocenił szef kancelarii premiera? 

Pandemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie szeregu obostrzeń, także w branży transportowej. Co najmniej do 29 listopada w komunikacji publicznej zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Właściciele firm autokarowych i pozostałych oferujących przejazdy nie kryją swojej trudnej sytuacji. Tym bardziej że zapowiadana przez rząd Mateusza Morawieckiego pomoc wciąż jest tylko na papierze. Sejm nadal nie zajął się projektami ustaw w tej sprawie. We wtorek w całej Polsce odbyły się protesty przedsiębiorców z branży transportowej.

Przewoźnicy domagają się pilnej pomocy

Autokary pojawiły się między innymi przed kancelarią premiera w Warszawie. Kiedy na Alejach Ujazdowskich wściekli przedsiębiorcy blokowali ruch, w siedzibie KPRM trwała konferencja prasowa.

Zobacz także

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk pytany o protesty firm transportowych podkreślił, że rząd cały czas analizuje sytuację i możliwości różnych form pomocy wszystkim branżom.

My do tej pory zaangażowaliśmy bardzo poważne środki w pomoc gospodarce, a właściwie (...) w ochronę miejsc pracy. Dzięki olbrzymim transferom finansowym udało nam się ochronić blisko 5 milionów miejsc pracy

Michał Dworczyk

Zaznaczył, że rząd dalej planuje "działać w taki sposób, żeby z jednej strony starać się chronić te miejsca, a z drugiej również patrzeć na możliwości budżetowe państwa".

Zobacz także

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych (PSPA) Rafał Jańczuk skierował 12 lipca do kancelarii premiera kolejny apel o pomoc dla branży międzynarodowych przewozów pasażerskich. Wśród postulatów znalazło się m.in. umorzenie 100 proc. subwencji przyznanej w ramach tarczy finansowej, dopłaty do wynagrodzeń pracowników, dostęp do kredytów czy wprowadzenie dopłat na posiadany tabor. 

We wtorek po południu PSPA poinformowało, że przedstawiciele branży transportowej zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. "Spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą odbędzie się w najbliższy piątek i będzie poświęcone dramatycznej sytuacji przewoźników autobusowych" - napisało Stowarzyszenie na Facebooku.

RadioZET.pl/PAP