Zamknij

Koronawirus. Prezes NBP popiera obniżkę stóp procentowych

13.03.2020 20:00
Koronawirus. Prezes NBP popiera obniżkę stóp procentowych
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński popiera obniżenie stóp procentowych banku centralnego. Powodem jest rozszerzająca się epidemia koronawirusa. Taka decyzja należy ostatecznie do Rady Polityki Pieniężnej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa powoduje coraz większe problemy gospodarcze. Coraz więcej państw decyduje się na zmianę stóp procentowych, aby ulżyć m.in. osobom spłacającym kredyty. Do nich zdaniem prezesa NBP powinna dołączyć Polska.

- Będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP - mówił PAP prezes NBP prof. Adam Glapiński.

Zobacz także

Dodał, że m.in. silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie w najbliższych kwartałach się obniżać i kształtować poniżej dotychczasowych oczekiwań.

Spadek popytu na usługi i towary nieżywnościowe oraz silne obniżenie się cen surowców na rynkach światowych sprawią, że inflacja będzie się w najbliższych kwartałach obniżać i kształtować poniżej naszych dotychczasowych oczekiwań. Dlatego będę proponował Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP

Adam Glapiński

Dodał, że podobnie jak w innych krajach, w obecnych warunkach kluczowa jest jednak także reakcja ze strony polityki fiskalnej.

Jestem przekonany, że celem polityki fiskalnej – podobnie jak polityki pieniężnej – powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, które mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się

Adam Glapiński

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP