Zamknij

Piorą brudne pieniądze w wodze z mydłem

10.04.2020 10:59
Koronawirus. "Pranie brudnych pieniędzy" mydłem w Indiach
fot. imMAK02/Twitter

Mieszkańcy wioski z okolic Mandya na południu Indii dosłownie wzięli sobie do serca rady o czyszczeniu pieniędzy z powodu epidemii koronawirusa. Hodowcy jedwabników myją mydłem zarobione pieniądze - podał miejscowy dziennik „The Times of India”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W wiosce Maranachakanahalli, w stanie Karnataka, obok prania na sznurkach schną banknoty - podał "The Times of India".

- W mediach społecznościowych jest wiele filmików, gdzie łobuzi liżą banknoty i wycierają w nie swoje nosy lub twarze, grożąc, że rozniosą wirusa - wyjaśnił Kumar Gowda, mieszkaniec wioski w rozmowie z gazetą.

Widzieliśmy te wideo. To bardzo zaniepokoiło miejscowych, jako że zarabiamy, sprzedając swoje plony bezpośrednio klientom lub handlarzom, i transakcje przeprowadzamy za pomocą gotówki

Kumar Gowda

Zobacz także

Lokalne władze zachęcają do częstego mycia rąk, również przy przekazywaniu lub odbieraniu pieniędzy.

Stąd pomysł mieszkańców wioski na mycie mydłem banknotów. Jak stwierdził dziennik, ludzie nie są obeznani z bezgotówkowymi transakcjami.

Według aktualnych danych rządowego Narodowego Biura Badań Statystycznych (NSSO) tylko w 36 proc. indyjskich domów zwykło się myć ręce mydłem przed posiłkiem. Ponad 60 proc. mieszkańców Indii jedynie spłukuje ręce przed jedzeniem.

Zobacz także

Mimo wielokrotnie powtarzanych kampanii społecznych wciąż 26 proc. osób nie myje rąk mydłem po wyjściu z toalety, co może być groźne w kontekście nowego koronawirusa.

Według badań opublikowanych w naukowym magazynie „The Lancet” koronawirus może przenosić się poprzez fekalia.

Banknoty, na których może znajdować się wirus SARS-CoV-2 powodujący chorobę Covid-19, są poddawane oczyszczeniu przez banki centralne wielu krajów, w tym Narodowy Bank Polski.  

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Indiach do tej pory zanotowano 5734 zakażeń koronawirusem, z czego 166 zmarło (stan na 9 kwietnia).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP