Zamknij

Sprzedaż w sklepach rośnie. Oto najnowsze dane GUS

Katarzyna Witwicka
20.03.2020 12:57
Koronawirus. Polacy ruszyli na zakupy. Są dane GUS o sprzedaży
fot. Shutterstock/ Siberia Video and Photo (ilustracyjne)

Sprzedaż detaliczna w lutym 2020 roku była o ponad 7 proc. wyższa niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W skali roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,3 procent, zaś w porównaniu ze styczniem wzrosła o 0,4 proc.

GUS wskazał, że wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej najwyższy wzrost w lutym 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku zaobserwowano w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi i motocyklami.

Najniższe wzrostu obrotów zarejestrowano w branży tekstyliów i odzieży.

Zobacz także

Analitycy z mBank Research wskazują, że wyraźne przyspieszenie można zauważyć też w sprzedaży żywności. Eksperci napisali w komentarzu, że w ostatnich miesiącach sprzedaż systematycznie przyspieszała i w przypadku lutego można mieć dość dużą pewność, że w grę nie wchodziło jeszcze gromadzenie zapasów przez konsumentów.

Efekt zakupów na zapas uwidoczni się w marcu, choć nie jest jasne, na ile obserwowane w poprzednim tygodniu wzmożenie będzie stanowić dodatkową sprzedaż, a na ile jedynie jej przesunięcie z drugiej połowy miesiąca na pierwszą

– informują analitycy z mBanku

Dodają, że można oczekiwać dobrych wyników w przypadku sprzedaży żywności, farmaceutyków i artykułów medycznych. Eksperci zwrócili też uwagę na niespotykanie dobre wyniki branży budowlanej. Ciepły luty i brak trwałych opadów śniegu sprzyjały prowadzeniu prac budowlanych. Jak wskazali, rekordowo mały odsetek ankietowanych firm raportował warunki pogodowe jako barierę w prowadzeniu działalności. W porównaniu do stycznia najmocniej przyspieszyła kategoria związana ze wznoszeniem budynków – miesięczny wzrost o 15 proc.

Zobacz także

Dobre wyniki sprzedaży potwierdza też Polska Izba Handlowa, która przyjrzała się najmniejszym sklepom. W lutym 2020 roku obroty w sklepach małoformatowych wzrosły o 11,2 proc. w stosunku do lutego 2019 r., a łączna liczba transakcji wzrosła o 3 proc. W ostatnim tygodniu lutego wdać już było robienie zapasów na wypadek epidemii - podała Polska Izba Handlu.

RadioZET.pl/GUS