Zamknij

Pekao: polskie firmy dobrze radzą sobie z kryzysem

18.09.2020 11:42
Koronawirus. Pekao: polskie firmy dobrze radzą sobie z kryzysem
fot. Drazen Zigic/Shutterstock (ilustracyjne)

Bank Pekao w raporcie ekspertów wskazał, że polskie przedsiębiorstwa dobrze poradziły sobie z wyzwaniami podczas pierwszą fazą kryzysu w czasie pandemii koronawirusa.

Pandemia koronawirusa i jej konsekwencje spowodowały największy od 1989 roku kryzys gospodarczy. Cześć firm na początku obostrzeń (marzec-maj) zdecydowała się na wysłanie pracowników na pracę zdalną, obcięcie pensji, a nawet zwolnienia pracowników. Sytuacja na rynku pracy nieco uspokoiła się w kolejnych miesiącach, ale nadal nie można mówić o stabilizacji sprzed pandemii. 

Według analityków Banku Pekao S.A. polskie przedsiębiorstwa zanotowały o 18 proc. spadek obrotów względem analogicznego okresu w 2019 roku. Jak dodano, w dużej mierze wynikał on jednak z księgowych efektów niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego, negatywnie rzutujących na wynik z działalności finansowej.

Pekao: Polska łagodnie przechodzi kryzys

"Biorąc pod uwagę wyłącznie wyniki działalności operacyjnej firm w całej Unii Europejskiej, możemy jednak mówić o relatywnie dobrej kondycji rodzimych przedsiębiorstw" - napisano w piątkowym komunikacie Pekao, opisującym raport.

Zobacz także

Jak podkreślono, według danych Eurostat Polska była jednym z zaledwie trzech krajów UE, w których spółki były w stanie w kryzysowym drugim kwartale roku zwiększyć rok do roku swoją nadwyżkę operacyjną brutto.

Ekonomiści Pekao tłumaczą, że kryzys związany z pandemią COVID-19 wyróżnia się na tle tych, z którymi krajowa gospodarka zmagała się w przeszłości.

Zdaniem ekonomistów, przyczyny tego stanu rzeczy należy upatrywać w silniejszej ekspozycji dużych koncernów na sprzedaż zagraniczną, która w warunkach bardzo trudnej sytuacji epidemicznej w wielu krajach Europy Zachodniej ucierpiała zdecydowanie mocniej aniżeli popyt krajowy, choć niemały wpływ na mniejszą skalę spadków przychodów małych i średnich podmiotów miały w II kwartale 2020 również niektóre elementy tarczy (dofinansowanie kosztów pracy).

- Polskie przedsiębiorstwa poradziły sobie nad wyraz dobrze w sytuacji, na którą nikt nie był w stanie się przygotować. Pomogła mniejsza skala recesji niż na Zachodzie, dość elastyczne dostosowania po stronie kosztowej firm, ale też znaczne – w relacji do skali działalności – wsparcie finansowe państwa, widoczne już w wynikach drugiego kwartału - komentował Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao.

Jak można wyjść z recesji?

Z raportu wynika, że Polska zalicza się do wąskiej grupy krajów, w których pracownicy odczuli skutki kryzysu mocniej niż ich pracodawcy. "Ci pierwsi tylko pozornie jednak zaliczają się do przegranych obecnego kryzysu. Zastosowanie elastycznych rozwiązań w zakresie wymiaru czasu pracy oraz tzw. postojowego pozwoliło bowiem uniknąć fali zwolnień, a skala spadku średnich wynagrodzeń była i tak mniejsza niż w przypadku pozostałych krajów UE" - podkreślono w raporcie.

Zobacz także

Jednocześnie - jak wskazano - obecny kryzys w coraz większym stopniu przyjmuje charakter sektorowy.

W komunikacie przekazano, że eksperci Pekao wzięli pod lupę wyniki finansowe w pierwszej połowie 2020 roku w rozbiciu na poszczególne branże gospodarki, analizując, gdzie pogorszyły się one w największym stopniu, a gdzie wręcz uległy poprawie.

"Według prognoz Banku Pekao PKB naszego kraju w III kw. 2020 wzrośnie o ok. 8 proc. w ujęciu kw./kw" - napisali ekonomiści banku.

Ich zdaniem, kluczowe dla wychodzenia z kryzysu przez poszczególne przedsiębiorstwa mogą okazać się długofalowe efekty wprowadzonych programów pomocowych czy tarczy antykryzysowej.

"Dla części z nich, zwłaszcza tych funkcjonujących w najbardziej wrażliwych sektorach gospodarki, dopiero kolejne kwartały mogą jednak okazać się prawdziwym testem. Nieuchronne w ich przypadku wydają się m.in. dalsze działania optymalizacyjne, w tym w zakresie kosztów pracy (a więc również zatrudnienia)" - wskazali ekonomiści. 

RadioZET.pl/PAP