Zamknij

Dodatkowo płatne testy na koronawirusa w prywatnych szpitalach

02.07.2020 13:17
Koronawirus. Pacjenci muszą dodatkowo płacić za testy na SARS-CoV-2
fot. Photoroyalty/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 550 zł dodatkowo trzeba zapłać przed zabiegiem w prywatnych placówkach medycznych. To koszt badania na obecność koronawirusa, który pacjenci muszą pokryć z własnej kieszeni - podał portal Bankier.pl.

Pandemia spowodowała ogromne zmiany w funkcjonowaniu wielu placówek medycznych. Są one miejscem szczególnie narażonym na wirusa SARS-CoV-2 i wywoływaną przez nią chorobę COVID-19

Jak podał portal Bankier.pl, pacjenci z ubezpieczeniem w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) przed umówionymi zabiegami mogą wykonać test na obecność koronawirusa w ramach płaconych składek. Jak sytuacja wygląda w prywatnych placówkach?

Dodatkowo płatne testy na koronawirusa

W tych miejscach również obowiązkowe jest wykonanie testów na obecność SARS-CoV-2. Jednak te koszty spadają na pacjentów - jednak to zależy od decyzji danej placówki medycznej.

Zobacz także

Na przykład w sieci Lux Med taki jednorazowy test wykonywany metodą PCM (wymaz) kosztuje 500 zł brutto. - Potwierdzam, iż pacjenci muszą wykonać odpłatnie test przed komercyjnymi zabiegami dla bezpieczeństwa ich samych i naszego personelu - potwierdziła z kolei Anna Wasilewska z biura prasowego Enel-Med, w rozmowie z Bankier.pl.

Okazuje się, że dodatkowe opłaty za testy na koronawirusa w wielu placówkach prywatnych są powszechne i część pacjentów nie zdaje sobie z tego sprawy. "Za wymaz wykonywany najczęściej na dwa dni przed umówionym zabiegiem płaci się od 330 zł do 550 zł" - podał Bankier.pl.

Zobacz także

Dodatkowe koszty na pacjentów nakładają również dentyści, domagając się zapłaty od 50 do 150 zł za test na koronawirusa. "Polskie Towarzystwo Stomatologiczne dostrzegło problem, zaapelowało w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia i zarekomendowało wprowadzenie cen maksymalnych w zakresie środków ochrony indywidualnej" - podał Bankier.pl.

Prywatne placówki mogą zgodnie z prawem nakładać na pacjentów obowiązek dodatkowego wykupienia testów na koronawirusa. 

RadioZET.pl/Bankier.pl