Zamknij

Opłata "Covidowa" oburzyła Włochów

25.05.2020 16:21
Koronawirus. Opłata "Covidowa" oburza Włochów
fot. Anna Tryhub/Shutterstock (ilustracyjne)

Kawa na mieście lub wizyta u fryzjera z opłatą "Covidową" - o takich nieuczciwych praktykach handlowców infomuje włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons. 

Włochy są jednym z państw europejskich najmocniej doświadczonych przez pandemię koronawirusa. Miejscowy rząd stara się "odmrażać" gospodarkę, która przez ostatnie miesiące nie funkcjonowała w wielu obszarach.

Jak podał PAP, włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons poinformowała o procederze opłaty "Covidowej" stosowaną przez przedsiębiorców. Na czym ona polega?

Zobacz także

Codacons poinformowała, że otrzymuje liczne sygnały i zdjęcia paragonów fiskalnych, na których widnieje dodatkowa opłata. Pobierana jest ona zwłaszcza w salonach fryzjerskich i piękności.

Jako przykład podano m.in. podwyższenie ceny kubka kawy do 2 euro w Mediolanie, podczas gdy w Rzymie można go dostać za 1,5 euro, a w Genui 1,2 euro. Ma ona pokryć koszty ponoszone w związku z pandemią i wymogami bezpieczeństwa sanitarnego, czyli zakupem maseczek i innych środków ochrony osobistej.

Zobacz także

"To prawdziwy, nielegalny Dziki Zachód, który można uznać za oszustwo. Codacons zawiadamia o nim Gwardię Finansową i Urząd Antymonopolowy" - poinformowano w nocie stowarzyszenia. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do tej pory we Włoszech zanotowano ponad 229 tys. zakażeń wirusem SARS-CoV-2, z czego ponad 32,7 tys. zmarło na chorobę COVID-19 (stan na 24 maja).

RadioZET.pl/PAP