Zamknij

Koronawirus. Ogromne spadki na giełdach. Złoto coraz droższe

24.02.2020 15:51
Koronawirus. Ogromne spadki na giełdach. Złoto coraz droższe
fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Spadki na rynkach finansowych z powodu kolejnych niepokojących informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zyskuje za to złoto.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którego pierwsze zachorowania zanotowano w grudniu ubiegłego roku w chińskiej prowincji Hubei, spowodował już ponad 78 tys. zachorowań oraz prawie 2,5 tys. zabitych.

Największym ogniskiem groźnego wirusa w Europie są północne Włochy, gdzie śmierć poniosły już sześć osób. Rozprzestrzenienia się wirusa również nerwowo wpływa na światową gospodarkę i rynki finansowe.

Zobacz także

Ogromne spadki na giełdach

Jak podał portal Bankier.pl, od poniedziałkowego poranka europejskie i azjatyckie giełdy notują kolejne spadki. Indeks WIG20 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie tracił 3,4 proc. - to największy spadek od ponad trzech lat. 

Najwięcej z głównego indeksu straciły KGHM (-6 proc.), LPP (-5,2 proc.), JSW (-5,25 proc.) czy Lotos (-5,1 proc.).

Według Bankier.pl, na szerszym rynku najbardziej poszły w górę akcje spółki Mercator (14 proc.). W Azji produkuje ona rękawice diagnostyczne.

Spadki również zanotował niemiecki DAX, francuski CAC40 (straciły po ponad 3 proc.), włoski FTSE MIB i grecki Athex (ponad 4 proc.). Tracą również ceny głównych surowców - ropy naftowej (o 4 proc. mniej na baryłce) oraz miedź (minus 1,3 proc.).

Zobacz także

Złoto znów się umacnia

KORONAWIRUS

Pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

Za to po raz kolejny zyskuje złoto. Cena za uncję wzrosła o 2 proc. do poziomu 1684 dolary. To najwięcej od siedmiu lat. Jak podał Bankier.pl, cenny kruszec jest jeszcze droższy kupowany w złotówkach. Za uncję trzeba było w poniedziałek zapłacić 6683 zł, o 180 zł więcej niż w piątek.

Najwięcej na koronawirusie tracą Chiny, której gospodarka może mocno wyhamować przez rosnącą liczbę zachorować. W Państwie Środka zanotowano ponad 77 tys. zachorowań i aż 2,4 tys. ofiar śmiertelnych.

Unia Europejska ogłosiła w poniedziałek, że przeznaczy na walkę z zachorowaniami na koronawirusa 230 mln euro. W Polsce do tej pory nie zanotowano przypadków zakażenia wirusem.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bankier.pl