Zamknij

Nowe obostrzenia dla biznesu. Zmiany od 10 października

07.10.2020 16:16
Koronawirus. Ograniczenia od 10 października - lista powiatów
fot. Agnieszka Rybkiewicz/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet 100 powiatów może zostać objętych nowymi restrykcjami od najbliższej soboty – potwierdził rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Co to oznacza dla przedsiębiorców działających w zagrożonych strefach?

Koronawirus znów uderza w gospodarkę. W związku z nagłymi przyrostami liczby chorych rząd wprowadza ograniczenia w całej Polsce, także w strefach zielonych.

Restrykcje odczują przedsiębiorcy. Nie będzie można prowadzić restauracji czy baru po godzinie 22, ani wynajmować lokali na prywatne imprezy. Oto, co czeka biznes w najbliższych dniach.

Strefa zielona, żółta i czerwona. Jakie ograniczenia od soboty?

Resort zdrowia poinformował o nowych ograniczeniach od najbliższej soboty 10 października. W najmniejszym stopniu dotkną one przedsiębiorców w zielonych strefach. Tam imprezy okolicznościowe tj. wesela mogą odbywać się w gronie maksymalnie 100 osób.

Zobacz także

W strefie żółtej takie imprezy mogą się odbyć przy obecności maksymalnie 75 gości. Co więcej, od soboty także w tych strefach trzeba będzie zakrywać usta i nos na świeżym powietrzu.

Takie ograniczenia od samego początku „podziału” Polski na strefy obowiązują w powiatach zakwalifikowanych jako czerwone strefy. Maseczki należy nosić tam także na świeżym powietrzu, zaś w imprezach okolicznościowych udział może wziąć maksymalnie 50 osób. Co więcej, od soboty w strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

Zobacz także

Ponadto wprowadzony zostanie zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych. Obowiązkowo też każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie policji lub straży gminnej, okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który potwierdzi jego niepełnosprawność.

Czy 1 listopada odwiedzimy groby?

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej zapewnił, że nie ma planów, by na 1 listopada wprowadzić zakaz przemieszczania się.

Zobacz także

- Przypomnę, że obecnie na cmentarzach obowiązuje nakaz dystansu w strefie zielonej, a w strefach żółtej i czerwonej obowiązuje nakaz noszenia maseczek na cmentarzach. Natomiast podczas odprawiających się mszy czy procesji na cmentarzach, każda osoba w nich uczestnicząca ma obowiązek zasłaniania twarzy bez względu na to, w jakiej strefie się znajduje - poinformował Andrusiewicz.

Nowe ograniczenia. Lista powiatów

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że liczba powiatów objętych ograniczeniami podwoi się. Dziś jest ich 50, a od soboty może być ich nawet 100. W strefie żółtej może znaleźć się m.in. Warszawa.

Nie ma co ukrywać, że na 99 procent Warszawa od soboty znajdzie się w żółtej strefie. Ogłosimy listę zagrożonych powiatów, których będzie ponad 100. Musimy się liczyć z tym, że w ramach obostrzeń w strefach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast 

Wojciech Andrusiewicz

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podczas konferencji prasowej, że rząd wykorzysta w akcji informacyjnej alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W piątek popołudniu resort wyśle SMS-y do mieszkańców z informacją o wprowadzeniu w danym powiecie strefy żółtej lub czerwonej.

W których powiatach dziś obowiązują specjalne obostrzenia? Na strefę czerwoną składa się 17 powiatów: aleksandrowski (kujawsko-pomorskie), żniński (kujawsko-pomorskie), łęczyński (lubelskie), myślenicki (małopolskie), nowotarski (małopolskie), limanowski (małopolskie), tatrzański (małopolskie), otwocki (mazowieckie), głubczycki (opolskie), białostocki (podlaskie), kartuski (pomorskie), m. Sopot (pomorskie), kłobucki (śląskie), działdowski (warmińsko-mazurskie), międzychodzki (wielkopolskie), krotoszyński(wielkopolskie), gostyński (wielkopolskie).

Zobacz także

W strefie żółtej znajdują się 34 powiaty: trzebnicki- dolnośląskie, bełchatowski- łódzkie, piotrkowski- łódzkie, wieluński- łódzkie, janowski- lubelskie, nowosądecki- małopolskie, wadowicki- małopolskie, m. Nowy Sącz- małopolskie, suski- małopolskie, przasnyski- mazowieckie, żyrardowski- mazowieckie, brzeski- opolskie, oleski- opolskie, m. Rzeszów-podkarpackie, dębicki- podkarpackie, mielecki- podkarpackie, wysokomazowiecki- podlaskie, kościerski- pomorskie, pucki- pomorskie, słupski- pomorskie, nowodworski- pomorskie, bytowski-pomorskie, wejherowski-pomorskie, m. Gdańsk- pomorskie, m. Gdynia-pomorskie.

RadioZET.pl/PAP