Zamknij

Jak rozliczać się z podatków podczas pandemii?

22.07.2020 13:50
Koronawirus. Objaśnienia dla podatników podczas pandemii
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Jak wygląda rozliczanie podatków podczas pandemii koronawirusa? Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dla administracji skarbowej.

Resort finansów postanowił ujednolicić interpretacje podatkowe w czasie pandemii koronawirusa. Od marca, kiedy pojawiły się pierwsze rządowe obostrzenia w gospodarce, zawieszono bieżąca płatność niektórych danin oraz prowadzono nowe mechanizmy pomocy. Wśród nich tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa.

- Wsparcie finansowe to jedno, ale strategiczne znaczenie miało wprowadzenie odpowiednich przepisów. Często były to nowe regulacje. Teraz jest odpowiedni czas na ich objaśnienie - podkreślił Tadeusz Kościński, minister finansów. 

Jak interpretować prawo podatkowe w pandemii?

Nowe objaśnienia podatkowe podczas pandemii koronawirusa to dokument składający się z ponad 120 stron. To podstawa dla administracji skarbowej i podatników jak stosować przepisy fiskalne w czasie COVID-19. 

Zobacz także

Jedno z najczęściej zadawanych resortowi finansów pytań dotyczyło definicji "poniesienia negatywnych konsekwencji w wyniku COVID-19". W wielu przepisach ten warunek stanowił podstawę do uniknięcia płacenia danin czy skorzystania z ulg. 

Ministerstwo tłumaczy, że ustawodawcy celowo nie definiują tego pojęcia, ponieważ dla podatników mogą być różne negatywne skutki - jak spadek dochodów, ograniczenie prowadzonej działalności czy utrata płynności finansowej. "Ocena tego kryterium musi być oparta na całokształcie okoliczności dotyczących danego podmiotu" - wskazał resort finansów. 

Urzędnicy Ministerstwa, któremu podlega Krajowa Administracja Skarbowa, zapewnia o jak najbardziej liberalnym podejściu do podatników z powodu koronawirusa. 

Wszystkie wydatki poniesione przez podatnika w związku z pandemią można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. "Wydatki okołoepidemiczne powinny być oceniane racjonalnie, bez zbędnego rygoryzmu formalne" - wyjaśnił resort finansów.  

W objaśnieniach podatkowych znalazło się 71 przykładów indywidualnego zastosowania interpretacji na korzyść podatnika. Dzięki opublikowanemu w środę poradnikowi stają się one obowiązujące.

Na przykład przedsiębiorca prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług gastronomicznych. Dostarcza jedzenie do przedszkola i szkoły oraz na doraźne indywidualne zamówienia. Zamknięcie tych placówek spowodowało, że jego przychody znacznie spadły, bo główni odbiorcy zawiesili współpracę. Taka sytuacją jest podstawą do ułatwień podatkowych podczas COVID-19.

RadioZET.pl