Zamknij

Koronawirus. OECD alarmuje o niższym wzroście światowego PKB

03.03.2020 08:27
Koronawirus. OECD prognozuje spadek globalnego wzrostu PKB
fot. PAP/EPA/LUONG THAI LINH

Światowa gospodarka już odczuwa spowolnienie z powodu epidemii koronawirusa. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła swoje szacunki globalnego wzrostu PKB w 2020 roku do 2,4 proc. z 2,9 proc. we wcześniejszej projekcji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

OECD założyło, że szczyt epidemii koronawirusa w Chinach nastąpi w pierwszym kwartale 2020 roku, a epidemie w innych krajach będą miały łagodny przebieg i będą ograniczone w skutkach.

W rezultacie globalny wzrost może spaść w tym roku o około 0,5 punktu procentowego w stosunku do oczekiwanego w prognozie gospodarczej z listopada 2019 roku.

Zobacz także

Kolejne spadki z powodu koronawirusa

"Przewiduje się, że roczny globalny wzrost PKB spadnie do 2,4 proc. w 2020 r. z 2,9 proc. w 2019 r., przy czym wzrost może być nawet ujemny w pierwszym kwartale 2020 r." - napisało w raporcie OCED.

Jak zaznaczyła agencja AFP, wzrost globalnego PKB na poziomie 2,4 proc. to najniższy wynik od 2008 roku, czyli światowego kryzysu finansowego. 

Organizacja prognozowała, że wzrost PKB spadnie w tym roku poniżej 5 proc., po czym w 2021 roku wzrośnie do ponad 6 proc., ponieważ produkcja stopniowo będzie wracać do poziomów prognozowanych przed wybuchem epidemii.

Do korekty wzrostu PKB przyczynił się m.in. negatywny wpływ na zaufanie, rynki finansowe, sektor turystyczny i łańcuchy dostaw - szczególnie tych silnie powiązanych z Chinami, takich jak Japonia, Korea Płd. i Australia.

Analitycy OECD wskazują, że powyższe projekcje są niepewne, ponieważ trudno jest przewidzieć rozwój epidemii koronawirusa.

Zobacz także

Zakładając, że skutki wybuchu epidemii wirusa będą zanikać jak zakładano, wpływ dobrze ukierunkowanych działań w zakresie polityki monetarnej i gospodarczej na zaufanie i zyski w najbardziej narażonych gospodarkach może wspomóc przywrócenie globalnego wzrostu PKB do 3,2 procent w 2021 roku

OECD

Nie tylko koronawirus negatywnie wpływa na gospodarkę

Dalszy rozwój epidemii może mieć jeszcze bardziej negatywny wpływ na gospodarkę. W takim przypadku globalny wzrost PKB może spaść do 1,5 proc. w 2020 roku, co stanowi mniejszy o połowę wzrost PKB prognozowany przed wzrostem zachorowań na koronawirusa.

KORONAWIRUS

Pierwsze objawy COVID-19 początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

Według analityków skutki epidemii koronawirusa na inne gospodarki mniej zintegrowane z Chinami mogą być stosunkowo łagodne.

"W szczególności w USA i w Kanadzie skutki epidemii mogą być łagodne, chociaż spadek zaufania, zakłócenia w łańcuchach dostaw i słabszy popyt zewnętrzny ograniczą perspektywy wzrostu dla regionu" - napisano.

Przewiduje się, że wzrost PKB w strefie euro pozostanie średnio na poziomie około 1 proc. rocznie w latach 2020–2021, chociaż wpływ wybuchu wirusa może osłabić wyniki gospodarcze w pierwszej połowie 2020 roku

OECD

Wśród innych negatywnych czynników ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB na świecie w raporcie wymieniono m.in. napięcia w światowym handlu. Wśród nich niepewność nowej umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejskiej.

"Niepewne pozostają też perspektywy ws. negocjacji kolejnej umowy handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która usunęłaby wszystkie pozostałe cła wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto inne dwustronne napięcia handlowe mogą się nadal rozprzestrzeniać, zwłaszcza między Stanami Zjednoczonymi a Europą. Brak szybkiego rozwiązania obecnego zakłócenia procedur rozstrzygania sporów w ramach WTO zwiększyłoby również niepewność w zakresie globalnej polityki handlowej" - wskazali analitycy OCED.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP