Zamknij

Minister zdrowia ogłosił zakaz udostępniania lokali pod imprezy

06.10.2020 12:52
Koronawirus. Nowe obostrzenia. Zakaz udostępniania lokali pod imprezy
fot. Lucia Romero/Shutterstock (ilustracyjne)

Zakaz udostępniania lokali do imprez towarzyskich ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. To odpowiedź na rosnące lawinowo zakażenia koronawirusa.

Pandemia koronawirusa nie ustępuje. Tylko we wtorek zanotowano 2236 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w całej Polsce. Na wspólnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i komendant główny Policji gen. Jarosław Szymczyk ogłosili nowe obostrzenia, które mają powstrzymać wzrost zakażeń. 

- Zakaz udostępniania lokali do imprez i innych potańcówek. Część lokali, które nie mają w swoim charakterze działalności gospodarczej robienia imprez, które przypominam są zakazane we wszystkich strefach, (...) tą przestrzeń udostępniały - mówił minister Niedzielski. Dodał, że "każda taka impreza będzie naruszeniem przepisów rozporządzenia" ministra zdrowia. 

Zero tolerancji za nieprzestrzeganie obostrzeń

Zmiany wejdą w życie z tygodniowym vacatio legis. - Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – powiedział Niedzielski.

Zobacz także

Minister odniósł się do wtorkowej liczby zgonów. We wtorek resort zdrowia poinformował o kolejnych 2236 osobach zakażonych koronawirusem i o 58 zgonach – to najwięcej od początku epidemii.

- To pokazuje, z jak poważną sytuacją mamy do czynienia. Pokazuje, jak śmiertelnym zagrożeniem jest pandemia koronawirusa – powiedział. Stwierdził też, że wiele osób nie stosuje się do obostrzeń, mimo tego że resort przekonuje o zagrożeniu.

Zobacz także

- Mimo tego że od dłuższego czasu staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są wprowadzane systematycznie w czasie, to nie zawsze te obostrzenia są przestrzegane. Nie zawsze te normy współżycia społecznego, bo tak już traktuję noszenie maseczki, są przestrzegane przez wszystkich – mówił niedzielski.

RadioZET.pl/PAP