Zamknij

Koronawirus. NBP odkaża gotówkę

13.03.2020 10:30
Koronawirus. NBP odkaża gotówkę i poddaje kwarantannie
fot. Wojtek Laski/East News (ilustracyjne)

Narodowy Bank Polski (NBP) poddaje kwarantannie i odkażaniu gotówkę, którą przekazują banki komercyjne - podał portal Forsal.pl. W innych krajach, gdzie zanotowano wzrost zachorowań na koronawirusa, również rozpoczęto czyszczenie banknotów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory zaraziło się w Polsce 58 osób (stan na przedpołudnie 13 marca), spowodował w Polsce szereg ograniczeń i restrykcji.

Resort rozwoju, w porozumieniu z Sanepidem, radził klientom i sprzedawcom promowanie płatności bezgotówkowych na zakupach. Zdaniem naukowców banknoty należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych różnymi bakteriami przedmiotów codziennego użytku.

Zobacz także

Gotówka trafia do kwarantanny

Jak podał portal Forsal.pl, polski bank centralny rozpoczął akcję kwarantanny gotówki w związku z epidemią koronawirusa.

- Narodowy Bank Polski, do którego trafia gotówka z banków komercyjnych, poddaje ją dwutygodniowej kwarantannie oraz odkażaniu pod wpływem wysokiej temperatury (co najmniej 150 stopni Celsjusza). Do banków zaś – dzięki wdrożeniu procedur odkażających – trafiają "czyste" pieniądze – powiedział rozmówca portalu.

Polska nie jest pierwszym krajem, który zdecydował się na czyszczenie banknotów. Najpierw taką decyzję podjął chiński bank centralny. W Państwie Środka komercyjne banki odkażają pieniądze za pomocą wysokiej temperatury lub ultrafioletu. Następnie przechowują je od 7 do 14 dni, zanim ponownie trafią do obiegu - podał Forsal.pl.

Zobacz także

Natomiast spośród państw europejskich taką procedurę zastosowano już na Węgrzech. 

Miejscowy dziennik „Ripost” podał, że codziennie czyszczone są banknoty o wartości kilku miliardów forintów. 

Węgierski bank centralny wycofuje z rynku banknoty o wartości kilku miliardów forintów. Następnie przez dwa tygodnie przechowuje je w zamkniętych kontenerach, po czym przepuszcza przez tunel o temperaturze 160-170 stopni Celsjusza. 

Dla ograniczenia płatności gotówką Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaapelowała do NBP, aby zwiększyła limit płatności bezgotówkowych bez podawania kodu PIN do 100 zł. Obecnie można to robić tylko w przypadku zakupów do 50 zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl