Zamknij

Borys o koronawirusie w Polsce: ustawa budżetowa do poprawki

12.03.2020 11:22
Koronawirus. Możliwe zmiany w ustawie budżetowej 2020
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Czy w związku z koronawirusem trzeba będzie znowelizować ustawę budżetową na 2020 rok? Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, mówi o poważnym kryzysie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Mamy poważne ryzyko kryzysu makroekonomicznego w gospodarce światowej i należy podjąć działania stymulujące wzrost - ocenił na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że w tej sytuacji nowelizacja budżetu może być uzasadniona.

O wpływie epidemii koronawirusa na polską gospodarkę mogliśmy usłyszeć już kilka tygodni temu, zanim wirus dotarł do Polski. Analitycy nie małą złudzeń, że kolejne przypadku zachorowań w kraju pogłębią kryzys. Paweł Borys stwierdził w rozmowie z DGP, że sytuacja wymaga pilnej interwencji.

Mamy najpoważniejsze zawirowania gospodarcze od kryzysu w latach 2008 i 2009, a rynki wskazują na wysokie ryzyka wejścia gospodarki światowej w recesję. Główne ryzyko dotyczy strefy euro. Dla Europy największym problemem będzie to, co dzieje się we Włoszech, a tam materializuje się najgorszy możliwy scenariusz. Ten kraj już był na granicy recesji, a teraz jest tylko pytanie, jak będzie głęboka. Włochy zagrożone są także kryzysem zadłużenia – powiedział Borys.

Zobacz także

Borys dodał, że także polska gospodarka „wchodzi w trudny okres”. Podkreślił jednak, że z uwagi na niskie bezrobocie, stabilny wzrost gospodarczy i płynność bankową nasza gospodarka oparta jest ma mocnych fundamentach. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju przyznał, że sytuacja jest nadzwyczajna i wszystko zależy od tego, czy uda się szybko zahamować rozprzestrzenianie epidemii w Europie.

W tak nadzwyczajnej sytuacji może być uzasadniona nowelizacja budżetu państwa i wdrożenie pakietu stymulacji fiskalnej gospodarki połączonego z ochroną rynku pracy i wsparciem przedsiębiorców 

- mówił Borys dla DGP

Tymczasem minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała już wsparcie dla firm. Przedsiębiorcy dotknięci problemami finansowymi  w związku z koronawirusem będą mogli liczyć m.in. na ulgi podatkowe, preferencje przy wpłacie składek na ZUS i dopłaty do kredytów.

Zobacz także

Ministerstwo rozważa zmiany w budżecie

Ministerstwo Finansów analizuje sytuację dotyczącą wpływu koronawirusa na polską gospodarkę, nowe prognozy makro-fiskalne zostaną przedstawione pod koniec kwietnia, ustawa o finansach publicznych pozwala na nowelizację budżetu – informuje resort.

MF wskazuje, że ustawa budżetowa na rok 2020 po rozpatrzeniu przez Senat i wprowadzeniu poprawek wróciła do Sejmu, w środę na komisji Finansów Publicznych Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Prace nad ustawą nie są jeszcze zakończone, oczywiście zgodnie z ustawą o finansach publicznych istnieje możliwość nowelizacji budżetu

– informuje resort finansów

Koronawirus w Polsce

W Polsce liczba zakażonych wzrosła do 47. W środę premier Morawiecki wraz z ministrem edukacji Dariuszem Pionkowskim zdecydował o zamknięciu szkół i innych placówek oświaty, a także kin teatrów przynajmniej na dwa tygodnie.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/”Dziennik Gazeta Prawna”/PAP