Zamknij

Ustawa antycovidowa. Medycy otrzymają dodatki do pensji

26.10.2020 17:21
Medycy z wyższą pensją
fot. PAP/Leszek Szymański

Senacka komisja zdrowia przyjęła poprawki do ustawy covidowej. Projekt zakłada m.in. dodatki do pensji dla medyków zaangażowanych w walkę z pandemią.

Zarobki personelu medycznego w górę. W poniedziałek 26 października senacka komisja zdrowia rozpatrzyła przepisy tzw. ustawy covidowej.

Nowelizacja przewiduje między innymi przyznanie dodatków do wynagrodzeń medykom walczącym z pandemią i zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za popełnione błędy.

Dodatki do wynagrodzeń medyków

Senat przyjrzał się noweli o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Projekt zakłada m.in. zwolnienie lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z odpowiedzialności karnej w związku z pandemią.

Zobacz także

Medycy, „którzy lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścili się czynu zabronionego, nie popełniają przestępstwa, chyba że czyn ten popełniono w wyniku rażącego niezachowania ostrożności” – czytamy w ustawie.

Poza odpowiedzialnością medyków, ustawa reguluje też wysokość ich pensji. Jeśli akt wejdzie w życie, personel medyczny skierowany przez wojewodę do walki z epidemią  będzie mógł liczyć na dodatki do pensji. Mowa o bonusach w wysokości do 200 procent przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy.

Zobacz także

Senatorowie opowiedzieli się za poprawkami do tej ustawy. Jedna z nich przewiduje utworzenie specjalnego funduszu w wysokości 5 mld złotych na zakup testów dla pracowników medycznych i seniorów.

Nowela reguluje też kwestie kar za nienoszenie maseczek. Obowiązek zakrywania nosa i ust znalazł swoje odzwierciedlenie w ustawie, a nie jak dotąd w rozporządzeniu. W akcie wprowadzono także przepis, zgodnie z którym nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP