Zamknij

Będą nowe ograniczenia w biznesie? Mateusz Morawiecki odpowiada

10.10.2020 14:21
Koronawirus. Mateusz Morawiecki o ograniczeniach na rynku pracy
fot. PAP/Rafał Guz

W związku z rekordowym przyrostem zachorowań rząd zwołał Zespół Zarządzania Kryzysowego. Czy będą nowe ograniczenia dla przedsiębiorców?

Zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie pandemii koronawirusa. Czy będą nowe ograniczenia dla biznesu?

- Nasz cel to utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na normalnych obrotach. Ograniczenia zostaną utrzymane. Od dziś mamy w Polsce 38 stref czerwonych, w których obowiązują najsurowsze restrykcje – Mateusz Morawiecki

Koronawirus a rynek pracy

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki odniósł się do pytania o ewentualne restrykcje dla przedsiębiorców.

Chcemy zapewnić pracodawcom i przedsiębiorcom możliwie bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej, co jest uzależnione od przebiegu pandemii. Jeśli będzie poprawa, nie będziemy przewidywać dalszych restrykcji. Chcemy, by firmy działały tak jak do tej pory, ale wszystko zależy od sytuacji epidemicznej w Polsce 

Mateusz Morawiecki

Premier podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim mówił przede wszystkim o sposobach na ochronę seniorów przed zakażeniem koronawirusem. Na pytanie dziennikarzy ws. dalszych restrykcji w biznesie premier zaapelował, by pracownikom powyżej 50. roku życia umożliwić pracę zdalną. Wówczas, zdaniem premiera, uda się zminimalizować ryzyko zakażeń.

Zobacz także

Jakie ograniczenia w biznesie już obowiązują?

Od soboty 10 października cała Polska jest żółtą strefą.  Na terenie całego kraju imprezy tj. wesela mogą się odbyć przy obecności maksymalnie 75 gości. Co więcej, od soboty także w tych strefach trzeba będzie zakrywać usta i nos na świeżym powietrzu.

Zmiany odczują też przedsiębiorcy z branży gastronomicznej. Klienci w całej Polsce będą musieli zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. W restauracjach i w barach może przebywać 1 osoba na 4 m2.

Zobacz także

Najostrzejsze przepisy obowiązywać będą w czerwonych strefach. Tam prowadzenie działalności gastronomicznej możliwe będzie w godzinach od 6 do 22. Wyjątek stanowią lokale podające żywność na wynos.

Od czwartku zmiany odczuje też handel. W sklepach wracają godziny dla seniorów. Od 10 do 12 zakupy będą mogły robić tylko te osoby, które skończyły 60 lat.

RadioZET.pl