Zamknij

Koronawirus. Polacy kupują coraz więcej masek higienicznych

31.01.2020 10:42
Koronawirus. Maski higieniczne sprzedają się coraz lepiej
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Gwałtownie wzrosło zainteresowanie maskami higienicznymi w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z Chin. - Skończyły się zapasy - podkreślił Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej w rozmowie z "Super Expressem".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Koronawirus, którego pierwsze zachorowania pojawiły się w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei, spowodował zarażenie u ponad 9000 osób (większość chorych jest w Chinach). Dotychczas zmarło ponad 200. 

Nowy typ koronawirusa rozprzestrzenia się również poza Chiny - zachorowania zanotowano m.in. w USA, Francji, Włoszech i Finlandii.

Zobacz także

Pomimo że w Polsce nie zanotowano jeszcze żadnego zachorowania na koronawirusa, to zanotowano gwałtowny wzrost zainteresowania maskami higienicznymi (nazywanymi też chirurgicznymi).

"Skończyły się zapasy"

- Od wczoraj nie mamy maseczek. Czekamy na nową dostawę z hurtowni - podkreślono w jednej z warszawskich aptek, w której byli reporterzy "Super Expresu".

W rozmowie z gazetą podkreślił Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej potwierdził braki w dostępie do maseczek. 

Skończyły się zapasy. Zapotrzebowanie na maseczki wzrosło, bo Polacy dużo słyszą o koronawirusie. Nawet jeśli nie będzie on stanowił w Polsce zagrożenia, maseczki przydadzą się w walce z grypą

Marek Tomków

Zobacz także

Duże zainteresowanie maseczkami potwierdziły hurtownie.

- W tym miesiącu odnotowaliśmy rekordową sprzedaż masek - bez wątpienia ma to związek z informacją o koronawirusie. Zapotrzebowanie ze strony aptek na maseczki wzrosło 10-krotnie i jeśli nadal utrzyma się na takim poziomie, pojawią się problemy z zaopatrzeniem - mówi Sybilla Walczyk, rzeczniczka prasowy Grupy NEUCA, lidera w hurtowej dystrybucji farmaceutyków w Polsce, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Więcej zapytań o maseczki i inne artykuły medyczne zauważył również portal Allegro.

- Artykuły związane z osobistą ochroną przed zakażeniami, jak np. maseczki antywirusowe, ochronne czy chirurgiczne, od 3 dni znajdują się na szczycie wyszukiwań w Allegro. W ciągu tygodnia liczba ofert z takimi produktami wzrosła aż o 30 procent w porównaniu do ubiegłego tygodnia – wyjaśnił Michał Bonarowski, odpowiedzialny za komunikację medialną Allegro w rozmowie z Money.pl.

Czy maski mogą zapewnić ochronę?

- Skuteczność maski zależy od klasy ochrony zastosowanego w niej filtra. W kwestii ochrony przed zarażeniem wirusem mówimy o specjalistycznej masce wyposażonej w filtr klasy co najmniej N95, czasami, przy dużym narażeniu, wskazane są maski z filtrem klasy N99 – wskazał Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, cytowany przez Money.pl.

Tłumaczył, że maski chirurgiczne zakłada się jednorazowo i tylko na chwilę.

Ich skuteczność ochrony to zaledwie kilkanaście minut. Głównie jednak powinni ją nosić chorzy, aby nie zarażać drogą kropelkową. Zdrowi, jeśli chcą się zabezpieczyć, powinni zaopatrzyć się w specjalistyczne maski z filtrami

Paweł Grzesiowski

Zobacz także

RadioZET.pl/Super Express/Money.pl