Zamknij

Żel antybakteryjny zamiast perfum. Koncern LVMH walczy z epidemią

16.03.2020 14:42
Koronawirus. LVMH zajmie się produkcją płynów antybakteryjnych
fot. Shutterstock/Frederic Legrand - COMEO/Na zdjęciu: Bernard Arnaud

Francuski koncern LVMH znany do tej pory z produkcji luksusowych perfum wyprodukuje żele antybakteryjne. Spółka za darmo przekaże kilkanaście ton opakowań służbie zdrowia we Francji – informuje Forbes.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) to francuski koncern, który do tej pory zajmował się produkcją towarów luksusowych:  alkoholi, biżuterii, zegarków, perfum, odzieży i kosmetyków. Perfumy tj. Christian Dior, Givenchy i Guerlain należą właśnie do LVMH. 

Forbes informuje, że koncern włączył się w walkę z koronawirusem i samodzielnie wyprodukuje i przekaże za darmo francuskiej służbie zdrowia kilkanaście ton żelu do dezynfekcji. Serwis podaje, że produkcja zacznie się już w poniedziałek, a do końca tygodnia koncern zamierza wyprodukować 12 ton żelu do dezynfekcji, który zostanie bezpłatnie przekazany francuskim władzom i szpitalom.

Zobacz także

Do grupy LVMH należy 70 marek luksusowych z całego świata. Chodzi m.in.  o Louis Vuitton, Dior, Fendi, Givenchy, Bulgari, a także chociażby sieć sklepów Sephora. Spółka zatrudnia około 65 tysięcy osób i prowadzi 2400 sklepów. Szefem firmy i właścicielem blisko połowy akcji jest Bernard Arnault.

W Polsce wsparcie w walce z koronawirusem zadeklarował m.in. Orlen. Spółka zajęła się produkcją płynów do dezynfekcji. Żele wyrabiane są w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN OIL w Jedliczu. Pierwsza partia produktu, w związku z dużym zapotrzebowaniem na rynku, została wysłana do Agencji Rezerw Materiałowych. Płyn jest już dostępny na stacjach benzynowych. 5 litrów tego płynu kosztuje 95 złotych. Jak poinformował prezes spółki Daniel Obajtek, do końca tygodnia na stacje trafią żele o w opakowaniach o pojemności 1 litra w cenie 15 złotych.

Zobacz także

W ślady Orlenu poszła też spółka Polfa Tarchomin odpowiedzialna za produkcję 100 tysięcy opakowań płynu antybakteryjnego. Taką produkcją zajmie się także producent miedzi, koncern KGHM. Spółka wyprodukuje środki dezynfekujące dla szpitali, urzędów i firm.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to już 150, z czego trzy osoby zmarły. Zdaniem ministra zdrowia liczba zachorowań przekroczy w tym tygodniu nawet tysiąc. Szkoły, restauracje czy kina są już zamknięte. Polski rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i zamknięciu granic.

Zobacz także

Na całym świecie koronawirus doprowadził do ponad 6100 zgonów.  Około 30 procent wszystkich zgonów na świecie wśród osób zakażonych koronawirusem zanotowano we Włoszech, zmarło tam dotychczas 1809 osób.

Najwięcej, bo ponad 50 procent wszystkich ofiar koronawirusa jest w Chinach. Zmarło tam ponad 3200 osób. Po względem śmiertelności na kolejnych miejscach jest Iran i Hiszpania. Tam odnotowano odpowiednio 724 i 297 zgonów.

RadioZET.pl/Forbes