Zamknij

Koronawirus. Jakie zawody są w grupie ryzyka?

17.03.2020 12:36
Koronawirus. Kto się zaraża? Lista zawodów ryzyka
fot. FILEOPEN CREATION/Shutterstock (ilustracyjne)

W jakich zawodach jest największe ryzyko zarażenia się koronawirusem? Dane na ten temat zebrał i przedstawił amerykański dziennik "The New York Times".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory na całym świecie zaraziło się ponad 167 tys. osób (stan na 16 marca), wywołał wśród milionów ludzi strach przed zakażeniem. 

Jednak pracownicy nie wszystkich branż są w takim samym stopniu narażeni. Amerykański dziennik "The New York Times" zebrał dostępne dane z rożnych instytucji w USA i przedstawił je w formie grafiki.

Zobacz także

Koronawirus. Kto jest w grupie ryzyka?

Nie jest zaskoczeniem, że na szczycie listy są pracownicy ochrony zdrowia. W porównaniu stosunku potencjalnego narażenia na choroby i odległości od innych osób szczególnie na baczności powinni się mieć dentyści, ratownicy, pielęgniarki oraz opiekunowie medyczni.

Dla porównania - aż 70 pielęgniarek i pielęgniarzy domowych zaraziło się koronawirusem w stanie Waszyngton. Ponadto opiekunowie medyczni mieli kontakt z 25 osobami, które zmarły po zakażeniu wirusem SARS-Cov-2 w tym amerykańskim stanie.

Zawodami wysoko narażonymi na zarażenie koronawirusem są również nauczyciele. W części krajów, na przykład Polsce, zapadły decyzje o zamknięciu szkół i wstrzymaniu regularnych zajęć. Jednak w poszczególnych stanach taka decyzja należy do gubernatorów, a ci nie w każdym wypadku zamknęli placówki edukacyjne. 

Zawody narażone na koronawirusa
fot. The New York Times

Zobacz także

W grupie ryzyka znajdują się także osoby wykonujące różnego rodzaju usługi i mających bezpośredni kontakt z klientem. Wśród zarażonych koronawirusem w USA są pracownicy m.in. sieci supermarketów Walmart, kawiarni Starbucks i kierowcy Ubera.

"Pracownicy wykonujący wiele z tych zawodów, w których występuje podwyższone ryzyko zarażenia, zarabiają mniej niż mediana płacy krajowej. Wielu z tych nisko płatnych pracowników nie ma dostępu do płatnego zwolnienia lekarskiego, a wielu nadal może chodzić do pracy z chorobą, aby nie stracić źródła dochodów" - alarmował amerykański dziennik.

Jako zawody najmniejszego ryzyka "The New York Times" wskazał drwali, artystów i pisarzy.

Zobacz także

RadioZET.pl/The New York Times