Zamknij

Jak koronakryzys wpłynie na gospodarkę? Prognoza Komisji Europejskiej

05.11.2020 13:01
Koronakryzys a polska gospodarka
fot. Shutterstock/Marcin Smolinski (ilustracyjne)

Mniejszy niż zakładano spadek PKB i dalszy spadek inflacji. Komisja Europejska przedstawiła prognozę dla polskiej gospodarki.

Koronakryzys odbił się na wszystkich światowych gospodarkach. Komisja Europejska jest łagodna w prognozach dla Polski.

Zgodnie z szacunkami PKB spadnie o 3,6 proc., a nie jak wstępnie zakładano – 4,6 proc.

Prognoza Komisji Europejskiej dla polskiej gospodarki

Komisja Europejska prognozuje, że w 2020 r. PKB Polski spadnie o 3,6 proc. To bardziej optymistyczna prognoza, niż ta przedstawiona latem, gdy unijni urzędnicy szacowali, że w tym roku PKB nad Wisłą spadnie o 4,6 proc.

Zobacz także

Skoro spadek PKB będzie mniejszy, mniej spektakularne będzie też odbicie. W 2021 roku zdaniem KE polska gospodarka wzrośnie o 3,3 proc, a nie o 4,3 proc. jak zakładano latem. To optymistyczna prognoza zważywszy także na średnią unijną. PKB dla całej UE ma spaść o 7,4 proc., a w przyszłym roku wzrosnąć o 4,1 proc.

Odbicie nie nastąpi jednak szybko. Komisja Europejska prognozuje dalszy wzrost zakażeń koronawirusem w ostatnim kwartale bieżącego roku, co nie sprzyja odbudowie gospodarki. Ucierpi konsumpcja, która w ostatnich miesiącach odnotowała dwucyfrowy spadek. O ożywieniu handlu zagranicznego będziemy mogli mówić dopiero w 2021 i 2022 roku – wskazuje Komisja.

Zobacz także

Nieprędko do normy wróci też rynek pracy. Bezrobocie, zgodnie z szacunkami Komisji, wzrośnie do 4 proc. w bieżącym roku, zaś w przyszłym – do 5,3 proc. Odbicie nastąpi dopiero w 2022 roku.

Kończą się pieniądze wydawane przez rząd na tarcze antykryzysowe, stąd inflacja ma odnotowywać spadki w kolejnych miesiącach. Na koniec roku inflacja ma wynieść 3,6 proc., ale w 2021 roku spadnie do 2 proc.

Zobacz także

Komisja wskazała ponadto, że „koszt środków łagodzących skutki kryzysu wyniesie około 5,25 proc. PKB.” Największe wydatki odnotował jej zdaniem Polski Fundusz Rozwoju.

„Według szacunków władz około dwie trzecie tych pożyczek zostanie ostatecznie przekształconych w dotacje, a szacowany wpływ na zwiększenie deficytu wyniesie około 2 pkt procentowe. PKB w 2020 roku" – wskazała Komisja.

RadioZET.pl/PAP