Zamknij

Koronawirus. Kobiety przywódczynie najlepiej sobie radzą z pandemią

14.04.2020 14:51
Koronawirus. Kobiety przywódczynie najlepiej sobie radzą z pandemią - "Forbes"
fot. photocosmos1/Shutterstock

Co łączy kraje, które najlepiej odpowiedziały na zagrożenie koronawirusem? Kobiety u władzy - podkreślił magazyn "Forbes".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pandemia koronawirusa w wielu krajach świata doprowadziła do wprowadzenia stanów nadzwyczajnych, zamrożenia gospodarki oraz ograniczeń w przemieszczaniu. 

Avivah Wittenberg-Cox, trenerka osobista i felietonistka "Forbesa", wskazała na wspólny mianownik państw, które najlepiej radzą sobie z koronawirusem. Jej zdaniem to przywództwo kobiet.

Merkel postawiła na testy

Miała na myśli Niemcy (kanclerz Angela Merkel), Nową Zelandię (premier Jacinda Ardern), Tajwan (prezydent Tsai Ing-wen), Finlandię (premier Sanna Marin), Danie (premier Mette Frederiksen), Norwegię (premier Erna Solberg) czy Islandię (Katrín Jakobsdóttir).

Zobacz także

Autorka felietonu wskazała na najważniejsze cechy przywódczyń, które w ocenie Wittenberg-Cox lepiej radzą sobie z pandemią niż mężczyźni w roli polityków.

Pochwaliła kanclerz Niemiec, która od pierwszych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 postawiła na szeroko dostępne testy i nie ukrywała przed opinią publiczną skali zagrożenia. Ostrzegała, że koronawirus może dotknąć nawet 70 proc. mieszkańców jej ojczyzny. 

W rezultacie liczba zakażeń i ofiar koronawirusa w Niemczech jest znacznie niższa w porównaniu do innych państw Europy Zachodniej - Francji czy Włoch. 

Na łamach "Forbesa" pochwalono prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, która w styczniu wprowadziła 124 środki, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Na wyspie nie zamrożono gospodarki i nie zamknięto obywateli w domach.

Wittenberg-Cox wskazała, że na Tajwanie odnotowano tylko 6 zgonów z powodu koronawirusa, a wyspiarskie państwo obecnie wysyła 10 milionów maseczek do USA i Europy. 

Zobacz także

Wszyscy Islandczycy z testami

Z kolei nowozelandzka przywódczyni Jacinda Ardern zdecydowała się na kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy, kiedy w jej ojczyźnie było tylko 6 zarażeń. W połowie kwietnia w Nowej Zelandii odnotowano tylko cztery zgony z powodu choroby Covid-19.

Islandia pod przewodnictwem premier Katrín Jakobsdóttir oferuje bezpłatne testy na koronawirusa wszystkim swoim obywatelom (ponad 360 tys. ludzi). Jak podkreśliła felietonistka "Forbesa", w stosunku liczby testów do liczby mieszkańców, Islandia przeprowadziła pięciokrotnie więcej badań niż Korea Południowa. 

Dzięki technologii władze Islandii śledzą stan obywateli, dlatego nie zapadła tam decyzja o zamknięciu szkół, jak w innych europejskich krajach. 

Zobacz także

34-letnia premier Finlandii Sanna Marin wyróżniono za zaangażowanie influencerów z mediów społecznościowych do kampanii informacyjnej, które ma ograniczyć liczbę zakażeń. 

Tymczasem premier Norwegii, Erna Solberg, wpadła na pomysł wykorzystania telewizji do bezpośredniej rozmowy z dziećmi. Zorganizował specjalną konferencję prasową, podczas której odpowiadała tylko na pytania dzieci z całego kraju.

"Oryginalność i oczywistość tego pomysłu zapiera dech w piersiach. Ile innych prostych i ludzkich inicjatyw uwolniłoby więcej kobiet jako przywódczyń?" - zapytała autorka felietonu.
Jednocześnie podkreśliła reakcję przywódców, takich jak Donald Trump (USA), Victor Orban (Węgry) czy Rodrigo Duterte (Filipiny), którzy w imię walki z pandemią zdecydowali się na ograniczenie swobód obywatelskich. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Forbes