Zamknij

Ozdrowieńcy niezdolni do pracy nawet do 3 miesięcy po koronawirusie

29.04.2021 09:56
Koronawirus. Kiedy powrót do pracy po chorobie
fot. Dominik Gajda/REPORTER/EastNews

Koronawirus atakuje całe społeczeństwo bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Nowy wirus, który wywołał światową pandemię, wpłynął także na rynek pracy. Sprawdzamy, po jakim czasie ozdrowieńcy wracają do obowiązków służbowych.

Koronawirus sprawił, że w wielu firmach, sektorach i branżach nastąpiły znaczne zmiany w modelu pracy. Wiele firm wybrało system hybrydowy, część z nich postawiła całkowicie na pracę zdalną. 

Ma to ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się groźnego wirusa i doprowadzić do izolacji społeczeństwa. Co jednak z osobami, które przeszły nieznaną dotąd chorobę i chcą wrócić do pracy?

Koronawirus. Powrót do pracy po chorobie

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Murcji (UCAM) przeprowadzili badania, z których wynika, że prawie 10 proc. ozdrowieńców, którzy przebyli Covid-19, jeszcze przez trzy miesiące nie jest zdolnych do pracy z powodu powikłań wywołanych przez tę chorobę.

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie statystyk zebranych przez hiszpański zakład ubezpieczeń społecznych. Analitycy zwracali uwagę przede wszystkim na czas przebywania na zwolnieniu lekarskim i objawy uniemożliwiające ozdrowieńcom powrót do pracy.

COVID-19. Kiedy powrót do firmy po koronawirusie?

Badacze wzięli pod lupę 1 mln osób, które przeszły chorobę. Okazało się, że prawie 100 tys. ozdrowieńców potrzebuje co najmniej kwartału, aby móc powrócić do wykonywania zadań zawodowych.

Z kolei aż 85 proc. uwzględnionych w badaniu ozdrowieńców nie wymagało zwolnienia lekarskiego dłuższego, niż 3 tygodnie po przebyciu koronawirusa.

Badacze z Murcji wskazali na specjalistycznym portalu "Prevencionar" informacje, że wśród osób, które przez ponad 3 miesiące od przebycia Covid-19 są niezdolne do pracy, znajdują się zarówno pacjenci leczeni na oddziałach intensywnej terapii, jak również ci, którzy nie wymagali hospitalizacji. Pacjenci skarżyli się na duszności, kaszel i ogólne zmęczenie.

Przeciętna długość występowania objawów Covid-19 wynosi 185 dni.

RadioZET.pl/PAP