Zamknij

Koronawirus. Rzecznik MŚP ostrzega przed kolejnym lockdownem

27.07.2020 07:42
Koronawirus. Jesienią czeka nas kolejny lockdown?
fot. RoMiEg/Shutterstock (ilustracyjne)

Polska gospodarka drugi raz nie dźwignie zamrożenia kraju - podkreślił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w rozmowie z "Super Expressem".

Pandemia koronawirusa sprawiła, że pomiędzy marcem a majem tego roku polska gospodarka była praktycznie "zamrożona". Z powodu rządowych restrykcji władze apelowały do Polaków, aby zostali w domach.

W handlu czy transporcie wprowadzono surowe obostrzenia co do liczby osób przebywających w danym momencie na zakupach czy w autobusie. Dopiero przed wakacjami zniesiono większość ograniczeń - jednak w przypadku pojawienia się kolejnej fali zakażeń koronawirusem istnieje obawa o konieczności powrotu do ściślejszych restrykcji.

Czeka nas kolejny lockdown?

Na pytanie "Super Express" o ewentualną drugą falę koronawirusa i kolejnego lockdownu, Rzecznik MŚP wskazuje, że nie ma wątpliwości, że dla części przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw to byłby dramat. - Ponowna blokada gospodarki oznaczałaby katastrofę - stwierdził.

Zobacz także

Zdaniem Abramowicza, jeśli rzeczywiście miałby nastąpić wysyp zakażeń o ciężkim przebiegu, to jedynym dopuszczalnym działaniem, aby nie zabić gospodarki, byłaby krótkotrwała blokada lokalnych ognisk. Z dodatkowym zapewnieniem pomocy dla firm z tego konkretnego regionu.

- Wystąpiłem już do wicepremier Emilewicz z tym problemem - powiedział Abramowicz w rozmowie z "SE".

Z kolei wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła na antenie Polsat News, że "o lockdownie dziś absolutnie nie rozmawiamy".

Zobacz także

Jeżeli rozmawiamy o czymś, to o bardzo pilnym przestrzeganiu norm i reguł i - ewentualnie - poszerzonej zgodzie na informacje o nas samych w sytuacji, kiedy pojawia się przypadek COVID-19, abyśmy mieli szybkie informacje o tych, którzy kontaktowali się z osobą zainfekowaną

Jadwiga Emilewicz

Pytana o to, czy z powodu koronawirusa żaden Polak nie straci pracy wicepremier powiedziała, że chciałaby móc tak powiedzieć, ale to byłoby "nieodpowiedzialne". - Na pewno mogę powiedzieć to, że dziś gospodarka polska jest we względnie dobrym stanie - dodała.

RadioZET.pl/Super Express/Polsat News