Zamknij

Koronawirus. Jaka pomoc dla firm w trudnej sytuacji?

18.03.2020 14:35
Koronawirus. Jaka pomoc dla firm w trudnej sytuacji?
fot. Krystian Maj/KPRM

Gwarancje kredytowe, mikropożyczki w wysokości 5 tys. zł i leasing operacyjny - to niektóre propozycje dla przedsiębiorców w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Jej szczegóły przedstawiono po posiedzeniu Rady Gabinetowej, dotyczącej łagodzenia skutków epidemii koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jedna z części pakietu skierowana jest do przedsiębiorców i zakłada m.in. gwarancje kredytowe, zapewnienie płynności, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tys. zł, leasing operacyjny dla sektora transportowego.

Tutaj jest szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym, płynnościowym, dostarczanych przez zarówno przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu, w więc te nasze instytucje rozwojowe, które zbudowaliśmy w ostatnich latach, i które służą swoją bazę kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

Zaznaczył, że instytucje te będą teraz służyły "dla zamortyzowania spadku wzrostu gospodarczego w Polsce".

Premier zapewnia o bezpieczeństwie depozytów

Kolejna część pakietu ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa "depozytów, lokat, płatności, wpłat, wypłat", czyli funkcjonowania całego systemu finansowego.

W bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim - a jest to niezależny bank centralny, wczoraj pokazał swój pakiet, we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i w koordynacji tych prac z ministrem finansów, zaproponowaliśmy pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jak ochrona dla naszych środków depozytowych, po to, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, żeby pieniądze w bankomatach były, bo one są i one będą. O tym mogę z całą mocą zapewnić

Mateusz Morawiecki, premier

Zobacz także

Szef rządu dodał, że "nie ma tutaj żadnego ryzyka i odpowiednie mechanizmy flankujące, ubezpieczające", zostały w pakiecie zaproponowane i - jak dodał - "właściwie już na dniach one są wdrażane".

Ponadto, aby zapobiegać "żerowaniu na obecnej sytuacji" poprzez windowanie cen, rząd chce doprowadzić do sytuacji, żeby "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, i inne urzędy regulujące ceny, czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców".

Cały pakiet pomocowy w związku z epidemią koronawirusa ma wynieść szacunkowo 212 mld zł.

Projekty ustaw w sprawie poszczególnych filarów tzw. tarczy antykryzysowej mają być gotowe do końca tego tygodnia.

Koronawirusem do tej pory w Polsce zaraziło się 251 osób, w tym pięciu zmarło (stan na popołudnie 18 marca).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP